Jaskra: Rusza ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych

05 Marca 2019, 13:41 jaskra oczy zaćma oko krople do oczu

Na jaskrę choruje ok. 75 mln ludzi na całym świecie co plasuje jaką drugą na świecie przyczynę ślepnięcia. W samej Polsce może być to ok. 1 mln osób- z czego tylko połowa jest świadoma tej diagnozy.

Przez dłuższy czas występowania, jaskra jest chorobą bezobjawową, a u 70 proc przypadków diagnozuje się za późno by uratować widzenie – niezależnie od podjętej próby leczenia. W Polsce panuje przekonanie, że jaskra dotyka głównie osób w podeszłym wieku. Tak jednak nie jest. Najbardziej narażoną grupą pacjentów na zachorowanie na jaskrę są osoby w wieku powyżej 35 roku życia: z niskim ciśnieniem tętniczym, palące, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia (np. cukrzyca).

Eksperci podkreślają, że istotne jest w celu zatrzymania postępu choroby wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.  W tym celu, z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, rusza już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” .

Bezpłatne badania diagnostyczne bez skierowania można wykonywać od 10 do 15 marca. Lista placówek uczestniczących w akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaskra".

W ramach poprzednich edycji, w 65 placówkach przebadanych zostało ponad 6 tys. pacjentów, a aż 40 proc z nich skierowanych zostało do dalszej diagnostyki jaskry – mówiła podczas wtorkowej konferencji prof. Iwona Grabska-Liberek, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. – To dla nas najlepszy dowód na zasadność realizacji tej akcji – dodała. 

Ważne jest to, aby się badać. Choć sama terapia nie wyleczy choroby to może ją zatrzymać lub zmniejszyć tempo jej rozwoju – mówił prof. Jacek Szaflik

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz