Zmiany w VAT: soki, pieluchy, żywienie dietetyczne, e-booki

05 Marca 2019, 15:29 pieniądze

Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Na co podobnie jak na artykuły higieniczne i dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego stawki spadną? Co z lekami weterynaryjnymi i wyrobami medycznymi?

Jak informuje resort finansów stawki mają być uproszczone. 

Obniżenie stawek VAT na niektóre produkty - przykłady podane przez rząd

 • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną objęte 5 proc. stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8 proc. stawką).
 • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte 5 proc. stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
 • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – będą opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).
 • Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.).
 • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).
 • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.).
 • Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc.
 • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

Podwyższenie stawek VAT na niektóre produkty

 • Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – wzrost z 5 do 8 proc.
 • Napoje owocowe i warzywne – wzrost z 5 na 23 proc. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5 proc.
 • Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, a także kawior  i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty – wzrost z 5 na 23 proc.
 • Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 na 23 proc.
 • Czasopisma specjalistyczne – podwyższenie stawki z 5 na 8 proc. Podwyżka nie obejmie drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, a także tych umieszczonych na dyskach i płytach oraz podobnych nośnikach, dla których utrzymano stawkę 5 proc.

Lekarze chwalą zmiany w sokach

Pomysł dotyczący soków pochwalili eksperci:- Z uznaniem przyjmujemy zatem zamiar Ministerstwa Finansów, aby zrównać na najwyższym poziomie stawkę VAT dla napojów - niezależnie od tego, czy zawierają one dodatek soku, czy innych substancji decydujących o ich słodkim smaku. Dotychczasowa praktyka uprzywilejowania napojów, w których co najmniej 20 proc. stanowiły soki, była niezrozumiała i niekorzystna dla prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży, czyli grup szczególnie wrażliwych na skutki błędów żywieniowych zarówno w okresie dzieciństwa, jak i dorosłości - pisało w liście Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Jedna wykładnia

Przewidziano także wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS). WIS będzie decyzją wydawaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania VAT. Zapewni podatnikom większą pewność co do prawidłowości stosowania stawek podatku VAT (chodzi o określenie właściwej stawki dla danego towaru lub usługi).

Od 1 czerwca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT na niektóre towary i usługi (e-booki, e-prasa). Z tą datą mają wejść też w życie przepisy umożliwiające uzyskiwanie WIS przez podatników.

Od 1 stycznia 2020 r. mają być stosowane przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT oraz stawki VAT dotyczące pozostałych towarów i usług.

O czym nie wspomniano w komunikacie?

W przypadku leków weterynaryjnych pierwotny projekt noweli ustawy przewidywał podwyższenie stawki VAT z 8 proc. do poziomu 23 proc. Stawka jednak zostanie bez zmian. 

 

Wyroby medyczne

Zdecydowano o utrzymaniu stawki na towary i usługi związane z ochroną zdrowia (wyroby medyczne, produkty lecznicze, środki odkażające). Dodatkowo preferencyjna 8 proc. stawka VAT obejmie również świadczenie usług polegające na licencjonowaniu programów komputerowych stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. 

 

Surowce farmaceutyczne

Jak wynika z zamieszczonych na stronach RCL dokumentów z odmową spotkały się propozycje "Farmacji Polskiej" dotyczące surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych i aptecznych. W związku z niejasnościami i różnymi praktykami producenci surowców zgłaszali postulat aby wobec tej kategorii produktów obniżona stawka podatku VAT nie miała zastosowania. - To sprawi, iż wszystkie podmioty mające takie produkty w ofercie począwszy od 2020 r. będą zobowiązane do przyjęcia jednolitych zasad opodatkowania tj. podstawowej stawki podatku VAT. Przyjęcie tego rozwiązania przyczyni się zatem nie tylko do wyeliminowania powstałych na przestrzeni lat wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania przepisów ustawy VAT, ale wpłynie również pozytywnie na realizację celów fiskalnych. Dodatkowo, zmiana taka przyczyni się do usunięcia zaburzeń konkurencji na rynku produktów leczniczych tj. surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych i aptecznych, bo wszystkie podmioty na tym rynku będą miały pewność i jasność, jaką stawką VAT są objęte ich towary".  

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz