Kolejny przypadek wyleczenia z wirusa HIV?

05 Marca 2019, 15:54 hiv
Według niektórych naukowców "Londyński Pacjent" może być drugim w historii przypadkiem pełnego wyleczenia wirusa HIV. Gdyby informacje o wyleczeniu HIV u pacjenta z Londynu się potwierdziły, byłby to drugi -po pacjencie z Berlina- na świecie przypadek wyleczony z HIV.  
 

W wyniku leczenia doszło do długotrwałej reemisji (cofnięcia objawów) HIV- ogłosili we wtorek brytyjscy lekarze. Nosiciel HIV, nazywany „Pacjentem z Londynu” od 19 miesięcy nie wytwarza typowych dla nosicieli śmiertelnego wirusa. - To drugi tego typu przypadek w historii. 10 lat temu udało się wyleczyć z HIV„Pacjenta z Berlina” - pisze wtorkowy magazyn Nature, opisując przypadek.

W obu przypadkach zastosowano ten sam typ leczenia. Pacjentom przeszczepiono szpik kostny od dawców, którzy dzięki rzadkiej mutacji genetycznej są naturalnie uodpornieni na zarażenie się HIV.

Pacjent, u którego wystąpiła trwała remisja choroby, zaraził się wirusem HIV w 2003 roku. W 2012 roku rozpoczął leczenie antyretrowirusowe. Następnie stwierdzono u niego ziarnicę złośliwą - i po chemioterapii przeprowadzono zabieg przeszczepu szpiku kostnego w 2016 roku. Po przeszczepie jeszcze przez 16 miesięcy pacjent otrzymywał leki antyretrowirusowe, ale kiedy przerwał ich przyjmowanie, objawy HIV nie wróciły. Obecnie pacjent znajduje się w stanie remisji choroby od 18 miesięcy.

Walka z epidemią zakażeń HIV i wywoływanym przez tego wirusa AIDS trwa od wielu lat. Wydano na nią, jak się szacuje, pół biliona dolarów. Co roku w związku z HIV i AIDS umiera niemal milion osób na całym świecie. Obecnie terapie polegają na podawaniu leków opóźniających rozwój wirusa. 

- Osiągając remisję u drugiego pacjenta przy zastosowaniu podobnego podejścia, pokazaliśmy, że pacjent z Berlina nie był anomalią i że rzeczywiście istnieje terapia, która wyeliminowała HIV u tych dwóch osób - przekonuje prof. Ravindra Gupta, autor artykułu w "Nature" dodając, że terapia, która zadziałała wśród dwójki pacjentów "stwarza nadzieje na nowe strategie leczenia HIV".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz