Szumowski: Medycyna personalizowana to wyzwanie dla resortu zdrowia

05 Marca 2019, 15:38 Lekarz i pacjent

Medycyna personalizowana to przyszłość medycyny, a największe wyzwania stoją przed regulatorami. Obecnie wiedza wyprzedza procesy decyzyjne mogące oddziaływać na całą populację - mówił we wtorek minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

- Medycyna spersonalizowana, czy precyzyjna jest przyszłością medycyny w ogóle, natomiast największe wyzwania stawia przed regulatorami, czyli tak naprawdę przed ministerstwem - mówił Ł.Szumowski.

- Lekarze, genetycy i diagności mają obecnie ogromną ilość wiedzy bazującej na pewnych prawdopodobieństwach ryzyka dla pacjenta. Jednocześnie mamy problem z jej wykorzystaniem (...) Zaczynamy wpadać w pułapkę, że wiedza zaczyna znacznie wyprzedzać procesy decyzyjne o postępowaniu i dostępności danego rodzaju świadczenia oferowanego pacjentowi, o wpływie na zdrowie całej populacji - mówił podczas IV Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej Łukasz Szumowski.

Dodał, że regulator, MZ czy NFZ musi podjąć decyzję na podstawie dużej ilości danych i wiedzy o tym, jak wybrany proces leczenia może przełożyć się na zdrowie publiczne, ale także jak wypadnie w rozliczeniu kosztowo-efektywnym.

- Musimy wypracować standardy organizacyjne i schematy postępowania, które byłyby odpowiedzią na posiadany stan wiedzy - podkreślał minister.  - Mamy również ogromne wyzwania badawcze, bo żeby powiedzieć o schematach, to trzeba mieć pewność co do wyników, co do efektów - wskazywał.

Jak zaznaczył, duże nadzieje przy wdrażaniu procesu terapii w ramach medycyny personalizowanej wiąże z Agencją Badań Medycznych. Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o powołaniu ABM. - Aż się prosi, aby Agencja brała udział w badaniach w zakresie medycyny personalizowanej, która często wiąże się z chorobami rzadkimi - stwierdził. 

BPO, JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

klik Środa, 06 Marca 2019, 9:25
Już się układ cieszy, kasa na badania popłynie szerokim strumieniem, a że nic z nich nie wyniknie coż, zdarza się. Będą teraz wymyślać na potęgę badania Ci sami co teraz wymyślahą opieki koordynowane i biorą kasę na pilotaże