Mazowiecki NFZ: jak działa ustawa o wsparciu niepełnosprawnych?

06 Marca 2019, 13:26 niepełnosprawny wózek inwalidzki wyroby medyczne

Czy osoby niepełnosprawne korzystały z przepisów dających im możliwość rehabilitacji poza kolejką? Jak działały przepisy dotyczące nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych? Mazowiecki oddział NFZ podsumowuje efekty działania zmian w przepisach, które przyjęto po protestach osób niepełnosprawnych w Sejmie. 

Chodzi o obowiązującą od lipca ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jej przepisy pozwalają osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Dzięki nowym przepisom pacjenci z niepełnosprawnością zyskali łatwiejszy dostęp do rehabilitacji i nielimitowany dostęp do refundowanych wyrobów medycznych.

- Tylko w lipcu 2018 roku – pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy – ze świadczeń rehabilitacyjnych na mocy nowych przepisów skorzystały na Mazowszu 1362 osoby. Koszt tych świadczeń wyniósł 620 tys. zł - informuje MOW NFZ.

Do końca ubiegłego roku ze szczególnych uprawnień w rehabilitacji skorzystało 6288 pacjentów. Koszt świadczeń po stronie NFZ Mazowsze wyniósł 12 mln zł.

W styczniu 2019 roku było to 3154 pacjentów, którzy skorzystali ze świadczeń rehabilitacyjnych na łączną kwotę 2,75 mln zł.

Jak podkreśla NFZ, osoby z niepełnosprawnością najczęściej korzystają ze świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Od lipca ubiegłego roku do stycznia br. skorzystało z nich 3280 pacjentów. W analogicznym okresie jedynie jeden pacjent skorzystał ze świadczeń w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych.

Zaopatrzenie w wyroby medyczne

2267 osób z niepełnosprawnością korzystających ze szczególnych uprawnień zarejestrowało od 1 lipca ub. roku w systemie informatycznym mazowieckiego NFZ 8126 zleceń na wyroby medyczne podlegające refundacji. 5478 osób zarejestrowało zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie.

Szczególne uprawnienia nie we wszystkich placówkach

Od wejścia w życie ustawy z 9 maja 2018 r. do mazowieckiego Funduszu wpłynęło 13 skarg na placówki nieprzestrzegające nowych przepisów. Pacjenci zwracali uwagę m.in. na problemy z uzyskaniem terminu leczenia zgodnie z uprawnieniami osoby niepełnosprawnej, ale też problemy z uzyskaniem porady specjalisty bez skierowania, problemy z uzyskaniem wizyty domowej lekarzy specjalistów i zbyt długi czas oczekiwania na realizację świadczeń.

Źródło: MOW NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz