Najdroższe i najsilniejsze marki w farmacji

07 Marca 2019, 12:25 dane dokumenty raport

Wartość rynku farmaceutycznego z roku na rok rośnie, w efekcie na wzrosty swojej wartości mogą liczyć również farmaceutyczne marki. Która z firm farmaceutycznych znalazła się na czele rankingu Brand Value Report w obszarze farmacji?

W corocznym zestawieniu przygotowywanym przez firmę Brand Finance liderem rankingu marek farmaceutycznych okazał się Roche, którego wartość w 2019 roku wzrosła o 7,8 proc. w stosunku do 2018 - do poziomu 6,914 mld dolarów.

W ocenie ekspertów za sukcesem szwajcarskiej spółki stały dobre wyniki sprzedaży leków m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie spółka zanotowała 14 proc. wzrost przychodów.

Tuż za Roche na podium znalazł się niemiecki Bayer z wartością na poziomie 6,2 mld dolarów, a na trzeciej pozycji Pfizer, którego wartość oszacowano na 4,776 mld dolarów.

Największy skok w latach 2018-2019 pod względem wartości brandu uzyskały natomiast – Merck (+ 28,7 proc.), Abbott (+20,4 proc.) oraz AbbVie (+20,2 proc.). Co ciekawe bardzo dobry wynik Merck’a to w ocenie analityków wynik silnego odbicia po spadku, jaki firma zanotowała w związku z cyberatakiem, do jakiego doszło w czerwcu 2017 roku- a który mocno nadszarpnął wizerunkiem firmy.

W TOP10 najcenniejszych marek tylko jedna firma w 2019 roku zanotowała gorszy wynik w stosunku do 2018 roku i był to szwajcarski Novartis, którego szacowana wartość spadła z 3,58 mld dolarów do poziomu 3,362 md dolarów.

Nieco inaczej wyglądał natomiast ranking firm pod względem siły ich marek. Tu niekwestionowanym liderem okazał się niemiecki Bayer, któremu w utrzymaniu pozycji lidera nie przeszkodziło posiadanie w portfolio firmy Monsanto, której flagowym produktem jest herbicyd glifosat. NA drugim miejscu uplasował się Roche, natomiast trzecie miejsce przypadło firmie Pfizer.

 

Pod względem geograficznym najdroższe, farmaceutyczne marki wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych – ich wartość oszacowana na 32,6 mld dolarów stanowi 45,1 proc. wszystkich firm farmaceutycznych. Na drugim miejscu z wyraźnym odstępem uplasowała się Szwajcaria z markami wartości 10,3 mld dolarów oraz Niemcy (8,4 mld dolarów).

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz