NFZ: Jest już 900 mln zł na nadwykonania i skracanie kolejek. Będą też na podwyżki m.in. fizjoterapeutów

07 Marca 2019, 14:44 pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia ma już zgodę resortu finansów i uruchamia 900 mln zł. Dziś część kwoty, resztę w przyszłym tygodniu. 440 mln zł trafi na zapłatę nadwykonań w placówkach medycznych. Kolejne kwoty pójdą na zmniejszenie kolejek, a potem na podniesienie wynagrodzeń dla pracowników pomijanych w podwyżkach  - m.in. diagnostów i fizjoterapeutów. Od kiedy szpitale będą mieć liczone wyższe stawki?

- W pierwszej turze uruchamiamy 440 mln na nadwykonania, pewnie zdążymy podpisać ugody na wszystko, może z wyjątkiem może rehabilitacji i stomatologii – to drobniejsze kwoty, które będą procedowane w drugiej turze. Pozostałe na podwyżki środki trafią na zapowiadane podwyżki - mówi nam prezes Andrzej Jacyna.

Uruchamiane 900 mln zł to połowa kwoty jaką w zeszłym roku przekazał NFZ budżet państwa na fundusz zapasowy. Pieniądze te posłużą też skracaniu kolejek do wybranych świadczeń. 

Co z podwyżkami?

Z kolei zapowiadany wzrost stawek dla szpitali będzie z wyrównaniem od 1 stycznia, a nie od marca.  - Teraz będziemy procedowali uruchomienie ogólnej rezerwy i kwoty z planu 115 mln zł i 350 mln zł poza wspomnianymi 900 mln zł. Pójdą na nadwykonania plus „co komu brakuje” - mówi nam Jacyna.

Chodzi m.in. o pilotaże celowane – na określone województwa, w których będą się odbywać lub już odbywają. Wsparcie dostaną m.in. placówki z sieci onkologicznej, kardiologia i centra zdrowia psychicznego. Ale też wzrost wycen świadczeń  - a więc i pośrednio płac. 

Aktualizacja:

Już po publikacji naszego tekstu ukazały się szczegóły pierwszej z kilku zmian w zarządzeniu prezesa Funduszu:

"Prezes Funduszu po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zdrowia i ministra właściwego do spraw finansów publicznych dokonuje zmiany planu finansowego NFZ na 2019 r., zgodnie z trybem określonym w art. 129 ust. 3 ww. ustawy, poprzez zwiększenie planowanych na 2019 rok kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia o łączną kwotę 680 000 tys. zł ze środków pochodzących z funduszu zapasowego NFZ, przeznaczeniem na:
1) kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego – w kwocie 240 000 tys. zł,
2) sfinansowanie świadczeń gwarantowanych udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w 2018 r. – w kwocie 440 000 tys. zł".

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

DOC Środa, 04 Września 2019, 17:52
Bzdury, w Kielcach w Poradniach Specjalistycznych nie dostaliśmy grosza nadwykonań
diagnosta Poniedziałek, 25 Marca 2019, 11:27
Tych kwot nie dostanie nikt z pominiętych grup zawodowych. One pójdą na spłacenie długów szpitali i wypłatę premii dla lekarzy i podwyżki w administracji. Cytat z dyrektora: "To nie mój problem że macie panie kłopoty finansowe" i "Trzeba było inny zawód wybrać" i "(...) podwyżki są demoralizujące".
reCAPTCHA Sobota, 09 Marca 2019, 12:07
Ciekawe bardzo z tymi podwyżkami dla fizjoterapeutów, diagnostów.... Szanowne Min. Zdr. zapomniało o służbie krwi, tam pracuje masa diagnostów, techników analit. med., jak zwykle będziemy w czarnej d.... e, tak jak pielęgniarki z zembalowym. Trzeba uregulować, wreszcie tą ustawę o Publicznej Służbie Krwi, bo pracownicy tych placówek są ludźmi gorszej kategorii.
KM Wtorek, 19 Marca 2019, 19:17
Technicy elektroradiologii są dokładnie w takiej samej sytuacji. Pracujemy dodatkowo 2,5 h za darmo po nowelizacji ustawy, a nasze pensje są zbliżone do pań rejestratorek! Dziękujemy !!!
Iok Piątek, 08 Marca 2019, 10:32
Ciekawe czy srodki zostana przeznaczone tez na pokrycie kosztow zaniedban naczelniczki z centrali nfz ktorej przez 4 miesiace "zapomnialo" sie podpisac papierow dot leczenia hormone wzrostu