Dzień Kobiet z cytologią: bezpłatne badania w całej Polsce

08 Marca 2019, 10:12

W ramach akcji: „Dzień Kobiet z cytologią” w piątek 8 marca w wybranych poradniach w całej Polsce wszystkie chętne Panie mogą skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia zachęcają do skorzystania z badań profilaktycznych, które są wykonywane we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ. Oprócz cytologii w wielu miejscach będzie można wykonać również mammografię.

Szczegóły dotyczące akcji w różnych regionach można znaleźć na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ.

NFZ przypomina, że program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

- Badanie cytologiczne pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów. Badanie jest bezbolesne, krótkotrwałe, a może uratować życie - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, i zachęca do wykonywania badań.

- Zamiast tradycyjnego goździka badania cytologiczne i mammograficzne. To nasza niespodzianka na Dzień Kobiet. W każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ Panie dowiedzą się, gdzie konkretnie zrobią badania – zapewnia Adam Niedzielski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mistrzynie na parkiecie i u lekarza

Na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku do skorzystania z badań namawiać będą aktualne mistrzynie Polski w piłce ręcznej – MKS Perła Lublin i koszykówce – CCC Polkowice. Zawodniczki nie tylko promują akcję, ale same wezmą w niej udział.

Swoje wsparcie, np. na Mazowszu, oferują też amazonki. Pokonały chorobę, dlatego głośno apelują do kobiet o nieodkładanie badań profilaktycznych „na później”.

Z kolei w w Łódzkiem, 41 gabinetów ginekologicznych czeka na panie, które w dzień Kobiet zechcą zrobić cytologię. Niektóre z nich zaczęły pracę o 7.30, kilka czeka na Panie aż do godz. 20. W ten dzień z cytologii można skorzystać bez wcześniejszych zapisów.

Do akcji ŁOW NFZ włączyły się placówki m.in. z Wolborza, Białej Rawskiej, Piotrkowa, Sieradza, Łasku i Łodzi. NFZ przypomina, że to bezbolesne badanie, które może uratować życie, więc warto z niego sumiennie korzystać.

Ponadto Łódzki OW NFZ zaprasza na Dworzec Łódź Fabryczna, dworzec, który w tym dniu jest Stacją Kobiet, gdzie na stoisku NFZ będzie można dowiedzieć się wszystkiego o bezpłatnej profilaktyce, dostać zdrową dietę 1200 KCAL prosto z serwisu diety.nfz.gov.pl i porozmawiać z ekspertami z Funduszu. Dla wszystkich będą też upominki, które nie pozwolą zapomnieć o rutynowej profilaktyce.

Wysoka umieralność, niskie zainteresowanie badaniami

Rak piersi i szyjki macicy są w czołówce nowotworów, na które najczęściej chorują i umierają kobiety w Polsce. Mimo to wciąż za mało pań zgłasza się na badania.

Według wyliczeń NFZ zaledwie 20,5 proc. kobiet zrobiło cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy w 2016 r., a według statystyki za 2017 rok były jeszcze niższe – 18,73 proc. Lepiej wygląda profilaktyka raka piersi, choć nadal na mammografię zgłasza się mniej niż połowa kobiet (w 2016 roku – 40,82 proc., w 2017 roku – 39,40 proc.).

Źródło: NFZ, MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz