A. Niedzielski: Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami analitycznymi oraz kontrolnymi

08 Marca 2019, 12:20 Adam Niedzielski NFZ

- Pracujemy nad nowym podejściem i nowymi rozwiązaniami analitycznymi oraz kontrolnymi. Dlatego rozpoczęto współpracę operacyjną z Krajową Administracją Skarbową, jak również z policją i CBŚP. Wspólna analiza i zestawienie wyników, wskazały obszary ryzyka i nieprawidłowości. Zależnie od wyników, będą podejmowane konkretne działania, a w niektórych przypadkach konieczne będą zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - wskazuje Zastępca Prezesa NFZ ds. operacyjnych Adam Niedzielski.

- Nowy charakter działań polega w tej chwili na współpracy analitycznej, czyli przyglądamy się danym, które są w dyspozycji naszej i KAS oraz zastanawiamy się, jakiego typu kryteria stosować przy przeglądaniu tych danych, aby można było diagnozować sytuacje szczególnie dotkliwe, które dotyczą np. wywozu leków – wyjaśnił A. Niedzielski.

- Mamy tutaj jeden z pomysłów, który dotyczy porównywania naszych danych dotyczących refundacji z danymi, które są po stronie KAS i dotyczą obrotów, jakie są zgłaszane. Zestawienie tych danych powinno określać obszary ryzyka, czyli wskazywać potencjalnie podmioty, które mogą działać w sposób nieprawidłowy – dodał.

- Nowum polega na tym, że chcemy zderzyć ze sobą  informacje z różnych źródeł – podkreślił A. Niedzielski.

Jak ocenia, przez ostatnie lata „dojrzałość” administracji jeżeli chodzi o umiejętność analizowania danych poprawiła się. - Musiał nastąpić skok jakościowy dotyczący informatyzacji, ale też umiejętności korzystania z tych danych, bo to są rozproszone zasoby wiedzy – ocenia wiceprezes NFZ.

Współpraca z CBŚP i policją

Oprócz współpracy z KAS, na poziomie departamentów analitycznych, NFZ współpracuje także z CBŚP i policją. – To też nowy obszar działania operacyjnego, gdzie nasze służby kontrolne współpracują. Mamy już wytypowane sprawy, które chcielibyśmy wspólnie przeanalizować. To są przypadki, które wspólnie wyławiamy z analizy danych – wyjaśnia A. Niedzielski.

-  Ograniczenie naszej dotychczasowej wiedzy do danych o refundacji, wymaga również współpracy z Ministerstwem Finansów, bo ono ma z kolei dane o obrocie wartościowym, ma zgłoszone faktury, na których jest wartość transakcji dla danego okresu sprawozdawczego – mówi A. Niedzielski. Jak podkreśla, porównanie tych danych i ewentualne rozbieżności dotyczące wartości sprzedaży, mogą wskazywać na ryzyko, że są to transakcje nieprawidłowe.

Wiceprezes NFZ zwrócił uwagę, że NFZ zaczął przetwarzać dane w sposób bardzo zaawansowany, a współpraca z policją i KAS jest niezbędna, aby potwierdzić, że to, co wydaje się na podstawie takiej analizy przypadkiem nieprawidłowości, rzeczywiście z punktu widzenia materiału dowodowego jest wartościowe.

- W perspektywie miesiąca pewnie będziemy już składali pierwsze powiadomienia dotyczące możliwości występowania zjawisk, skutkujących wyłudzeniami środków finansowych z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz polegających na nielegalnym wprowadzaniu do obrotu niektórych grup leków – zapowiada A. Niedzielski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Mama Piątek, 08 Marca 2019, 22:01
Matko-jacy to ignoranci-teraz dopiero uzywaja komputera do szukania przestepstw-w sluzbie zdrowia zas czasami wystarczy tylko telefon
opo Piątek, 08 Marca 2019, 12:30
a straty powodowane opieszaloscia departmentow nfz centrala?