Mężczyźni są lepszymi kierowcami, mężczyźni mają lepszą orientację w terenie – to znane nam wszystkim stereotypy związane z porównywaniem pewnych umiejętności u kobiet i mężczyzn. Teraz, poza utartymi schematami, mamy do czynienia z wynikami profesjonalnych badań, które w pewien sposób rzeczywiście potwierdzają tę tezę.
Kwestię orientacji u obu płci postanowił sprawdzić Carl Pintzka z Norwegian University of Science and Technology. Badanie polegało na monitorowaniu sygnałów zachodzących w mózgu podczas rezonansu magnetycznego, kiedy to uczestnicy, przy użyciu okularów 3D oraz joysticków, musieli „orientować się” w wirtualnym labiryncie.
Jak przytoczono na łamach portalu „Medical News Today”, mężczyźni rozwiązali aż o 50 procent więcej zadań nawigacyjnych niż kobiety. Na początku, 18 kobiet oraz 18 mężczyzn spędziło godzinę na zapamiętywaniu wyglądu labiryntu. Następnie, uczestnicy mieli po 30 sekund na rozwiązanie każdego z 45 zadań nawigacyjnych, takich jak przykładowo znalezienie żółtego samochodu. Badanie wykazało, że mężczyźni lepiej orientowali się dzięki większemu wykorzystywaniu zasadniczych wskazówek. – Poczucie kierunku u mężczyzn okazało się dużo bardziej efektywne. W prosty sposób szybciej docierali do celu – podsumował Pintzka. I dodał, że może to również wynikać z faktu, że w przeszłości mężczyźni byli myśliwymi, a kobiety „zbieraczami”. – Kobiety są szybsze w odnajdywaniu rzeczy w domu, a mężczyźni w znalezieniu domu – powiedział naukowiec.
Podczas kolejnego etapu badania, grupie kobiet podano testosteron, tuż przed rozwiązywaniem łamigłówek w labiryncie. Połowa kobiet z grupy otrzymała testosteron, a druga połowa – placebo. Żadna z kobiet nie wiedziała, oczywiście, która substancja została jej podana. Eksperyment wykazał, że wiedza i orientacja kobiet, które otrzymały testosteron, poprawiła się.
AP
Źródło: medicalnewstoday.com