Testosteron pomaga w lepszej orientacji w terenie

15 Grudnia 2015, 15:10 mapa

Najnowsze badania opublikowane w międzynarodowym magazynie „Behavioral Brain Research” dowodzą, że poziom testosteronu w organizmie przekłada się na nasza orientację w terenie. I jak okazuje się, dawka tego hormonu mogłaby pomóc kobietom w poprawieniu ich zdolności nawigacyjnych.

Mężczyźni są lepszymi kierowcami, mężczyźni mają lepszą orientację w terenie – to znane nam wszystkim stereotypy związane z porównywaniem pewnych umiejętności u kobiet i mężczyzn. Teraz, poza utartymi schematami, mamy do czynienia z wynikami profesjonalnych badań, które w pewien sposób rzeczywiście potwierdzają tę tezę.

Kwestię orientacji u obu płci postanowił sprawdzić Carl Pintzka z Norwegian University of Science and Technology. Badanie polegało na monitorowaniu sygnałów zachodzących w mózgu podczas rezonansu magnetycznego, kiedy to uczestnicy, przy użyciu okularów 3D oraz joysticków, musieli „orientować się” w wirtualnym labiryncie.

Jak przytoczono na łamach portalu „Medical News Today”, mężczyźni rozwiązali aż o 50 procent więcej zadań nawigacyjnych niż kobiety. Na początku, 18 kobiet oraz 18 mężczyzn spędziło godzinę na zapamiętywaniu wyglądu labiryntu. Następnie, uczestnicy mieli po 30 sekund na rozwiązanie każdego z 45 zadań nawigacyjnych, takich jak przykładowo znalezienie żółtego samochodu. Badanie wykazało, że mężczyźni lepiej orientowali się dzięki większemu wykorzystywaniu zasadniczych wskazówek. – Poczucie kierunku u mężczyzn okazało się dużo bardziej efektywne. W prosty sposób szybciej docierali do celu – podsumował Pintzka. I dodał, że może to również wynikać z faktu, że w przeszłości mężczyźni byli myśliwymi, a kobiety „zbieraczami”.  – Kobiety są szybsze w odnajdywaniu rzeczy w domu, a mężczyźni w znalezieniu domu – powiedział naukowiec.

Podczas kolejnego etapu badania, grupie kobiet podano testosteron, tuż przed rozwiązywaniem łamigłówek w labiryncie.  Połowa kobiet z grupy otrzymała testosteron, a druga połowa – placebo. Żadna z kobiet nie wiedziała, oczywiście, która substancja została jej podana. Eksperyment wykazał, że wiedza i orientacja kobiet, które otrzymały testosteron, poprawiła się.

AP

Źródło: medicalnewstoday.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz