Szczepienia przeciwko odrze będą dla medyków obowiązkowe?

11 Marca 2019, 9:28 Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia powinno w trybie pilnym przygotować akt prawny, który pozwoliłby na poddanie obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko odrze całego personelu medycznego pracującego w publicznej służbie zdrowia. Petycja w tej sprawie wpłynęła na początku lutego do resortu zdrowia

 Wnioskodawca zwrócił uwagę, że lekarze i pielęgniarki to w dużej mierze osoby z rocznika 1975 i starsze w związku z czym otrzymali oni tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko odrze, nie uzyskując tym samym pełnej odporności na tą niezwykle zaraźliwą chorobę. Argumentując swój postulat autor petycji wskazał, że obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze miałby na celu ochronę pacjentów, którzy mogliby mieć kontakt z lekarzem lub pielęgniarką nie mającym świadomości o swojej chorobie (w okresie inkubacji).  Dodatkowo obecny stan prawny sprawia, że lekarz nie ma obowiązku informowania pacjenta o stanie własnego uodpornienia.

- Wnoszę również, aby takie obowiązkowe szczepienia personelu medycznego odbyły się pod rygorem zawieszenia prawa wykonywania zawodu ze względu na niebezpieczeństwo sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia epidemicznego- podkreślił autor petycji.

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz