Przegląd prasy

11 Marca 2019, 9:00 Przegląd prasy

Finanse NFZ, przepisy o e-skierowaniach, sieć onkologiczna - to jedne z tematów poruszonych dziś przez media. Co ważne tematy zdrowotne zagościły na "jedynce" zarówno Dziennika Gazety Prawnej jak i Gazety Wyborczej. 

Finanse

NFZ ma dodatkowe pieniądze, ale szpitale grożą protestami. Nawet 2 mld zł więcej na leczenie może spłynąć w tym roku z samej składki. Uruchomiona została właśnie miliardowa dotacja dla NFZ. Mimo to szpitale grożą buntem, a chorzy nie dostawali terapii – informuje Dziennik Gazeta Prawna na czołówce. Budżet zdrowy, NFZ z zadyszką 

O uruchomieniu rezerwy jako pierwsi informowaliśmy tutaj NFZ: Jest już 900 mln zł na nadwykonania i skracanie kolejek. Będą też na podwyżki m.in. fizjoterapeutów

Gazeta Wyborcza na czołówce informuje o brakujących pieniądzach na zdrowie. Chodzi o ustawę mającą gwarantować wzrost do 6 proc. PKB publicznych nakładów na zdrowie w 2024 r. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, MZ i MF odnoszą się wyliczając środki na dany rok do PKB sprzed dwóch lat, co powoduje, że budżet państwa nie musi na razie dopłacać do ochrony zdrowi. 

Nasz materiał o tym z 1 lutego Polityka: pacjentom zabrano ponad 7 mld zł. Na TVP dano 1,2 mld zł

Onkologia

Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Uczelnie chcą być włączone w walkę z rakiem

Minęły ponad dwa miesiące od skierowania do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, a wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie on rozpatrzony przez komisję zdrowia. Tymczasem do projektu napływa coraz więcej uwag, m.in. z wyższych uczelni, które chciałby uczestniczyć w opracowywaniu tego dokumentu – informuje Dziennik Gazety Prawnej w tekście Uczelnie chcą być włączone w walkę z rakiem 

O skierowaniu prezydenckiego projektu do prac Komisji Zdrowia informowaliśmy tutaj Prezydencki projekt o onkologii dwa miesiące leżakował w Sejmie. Co teraz?

Pilotaż sieci także na Podlasiu - (Rzeczpospolita) - Nowy model opieki onkologicznej niebawem przetestują także pacjenci z Podlasia. Resort zdrowia chce jeszcze w tym roku rozszerzyć pilotaż.

E-zdrowie

Projekt rozporządzenia dotyczącego elektronicznych skierowań wywołał konsternację. Uczestnicy konsultacji nie mają bowiem pewności, kiedy ich wystawianie stanie są obowiązkiem. I wskazują na potrzebę doprecyzowania tego terminu – informuje Agata Szczepańska z Dziennika Gazety Prawnej.

Leki

Chcą wprowadzić recepty na leki przeciwbólowe - (Mariusz Grzelak, Super Express) Jeszcze większe kolejki do lekarzy, wściekłość pacjentów – tak może wyglądać polska służba zdrowia, jeśli ministerstwo wprowadzi recepty na leki przeciwbólowe, czy specyfiki na kaszel. - Ktoś myśli o nas – pytają oburzeni pacjenci.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz