Z jakimi problemami zmagają się pielęgniarki pracujące za granicą?

12 Marca 2019, 9:24 pielęgniarka doktor dokumentacja

Szpitale i domy opieki geriatrycznej coraz częściej zatrudniają opiekunów, którzy zdobyli kwalifikacje zawodowe za granicą. Ich integracja w niemieckim systemie ochrony zdrowia często jest jednak trudna - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Goethego we Frankfurcie.

Liczba wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie pielęgniarstwa, którzy rozpoczęli pracę w Niemczech wzrosła pięciokrotnie w ciągu pięciu lat, w 2012 roku było to 1500 pielęgniarek z dyplomem zagranicznym, a w 2017 roku już 8 800 nowych pracowników. Szczególnie w dużych miastach zagranicznych pielęgniarek przybywa bardzo szybko: we frankfurckich szpitalach niemal co druga nowa pielęgniarka pochodzi zza zagranicy, oceniają eksperci.

Dwa skłócone obozy

W około 60 wywiadach z opiekunami i ekspertami naukowcy odkryli, że nierzadko formują się dwie skłócone grupy- z pielęgniarkami pracującymi w jednym szpitalu od lat z jednej strony i nowoprzybyłymi z drugiej.

W wielu krajach pielęgniarki były szkolone na uniwersytetach. Jednocześnie wykwalifikowani pracownicy, na przykład na południu Europy, podejmują więcej zadań w zakresie zarządzania i leczenia, które są zarezerwowane dla lekarzy w Niemczech. I odwrotnie, często do obowiązków zagranicznych pielęgniarek nie należy tylko pomoc pacjentom w jedzeniu lub pielęgnowaniu.

Problemy językowe

Według badań zagraniczne pielęgniarki i pielęgniarze czują się niedoceniani w Niemczech. Tymczasem pielęgniarki przeszkolone w Niemczech, według badań, krytykują fakt, że nowi imigranci nie są w pełni zdolni do stresującej codziennej pracy z powodu braku umiejętności językowych. Szkolenie akademickie za granicą jest krytykowane jako "niepraktyczne".

Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) opowiedział się za jak najszybszym rozpoczęciem lekcji języka niemieckiego dla pielęgniarek zza zagranicy, najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Niemiec.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz