Siedem gwiazdek to za mało – jak można się leczyć w Radomiu

12 Marca 2019, 11:07 Radomskie Centrum Onkologii RCO

„Hotel  to zła nazwa dla tak cudownego miejsca – opowiada z entuzjazmem pani Halina, która  od 2-ch tygodni mieszka w Centrum „Arka” w Radomiu. Jest pacjentką Radomskiego Centrum Onkologii, choruje na raka piersi, ale zdaniem lekarzy jej stan nie wymaga pobytu w szpitalu podczas leczenia. Dlatego przez 7 tygodni  pani Halina może mieszkać w hotelu i codziennie pojawiać się na leczeniu w szpitalu na Wacynie.  Zdaniem pacjentki Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka”  stworzyło wspaniałe miejsce, które powinno mieć minimum 7 gwiazdek, bo warunki są tu lepsze niż w hotelach.  „Jedyne czego tu nie mamy to telewizora, ale wynagradza nam to Wi-Fi” - śmieje się pani Halina . 

 

 

Pacjent w hotelu – jak to działa? 

 

Pod koniec lutego w Radomiu uroczyście otwarto nową część hotelu przy ul. Kelles- Krauza.  W uroczystości uczestniczył biskup Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik, wiceprezydenci  Radomia Karol Semik i  Jerzy Zawodnik, przedstawiciele wielu instytucji kulturalnych miasta oraz dyrektor Radomskiego Centrum Onkologii Dorota Ząbek.

 

Hotel ma ponad 70 miejsc noclegowych. Każdy z 47 pokoi jest inny, wyjątkowy, urządzony w nieco odmiennym stylu i kolorach. Pacjent nie płaci za pobyt i  jedzenie, jest ono finansowane w ramach leczenia w Radomskim Centrum Onkologii. Jedynie rodzina pacjenta, jeśli życzy sobie mieszkać w hotelu Arka – musi za pobyt zapłacić. Ceny są jednak niższe niż w tradycyjnych hotelach.  

 

Jak wygląda dzień pacjenta hotelowego? 

 

Po śniadaniu transport organizowany przez szpital odwozi chorego do placówki na leczenie metodą radioterapii, a następnie przywozi do hotelu na obiad.  Pozostaą część dnia  pacjent może spędzić na  spacerach, odwiedzaniu placówek kulturalnych, czy byciu z rodziną. 

 

Chorymi zajmują się wolontariusze ze Stowarzyszenia Młodzieży Arka. To młodzi ludzie, którzy organizują pacjentom zajęcia i często zaprzyjaźniają się z nimi podczas  kilkutygodniowego pobytu.

Powstałe tu relacje, często pozostają na długie miesiące, nawet po zakończeniu leczenia. 

 

A co na to wszystko lekarze? 

 

Onkolodzy z Radomskiego Centrum Onkologii  są zgodni : taki tryb leczenia jest zdecydowanie bardziej korzystny dla pacjenta. Radioterapeuta  dr  n.med.  Robert Bibik wymienia takie korzyści jak brak narażenia na zakażenia szpitalne i kontakt z najciężej chorymi,  a dr n.med.Emilia Lewandowicz- Jesień wskazuje na lepszy stan psychiczny pacjentów przebywających w hotelu – nie uczęstniczą w szpitalnej „giełdzie” dolegliwości, mają codzienny kontakt ze zdrowymi ludźmi, a także  - co bardzo ważne – mają możliwość powrotu na weekendy do domu. 

 

Lekarze żartują, że jedynym mankamentem Arki jest…..zbyt smaczne jedzenie. Pacjenci tłumaczą, że nie są w stanie trzymać się ścisłej diety, bo posiłki są tak dobre  jak u mamy i trudno jest im sobie czegokolwiek odmówić.  „Gdyby jednak tylko takie były problemy z leczeniem nowotworów, świat byłby piękniejszy” – żartują specjaliści z RCO.

 

W przyszłości szpital planuje organizowanie w Centrum Arka także spotkań i warsztatów dla pacjentów i ich rodzin. 

 

mat. pras.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz