Kolonoskopia jest super! – rusza kampania edukacyjna

12 Marca 2019, 14:23

Kolonoskopia jest super! – pod takim hasłem rusza kampania profilaktyczno- edukacyjna, która ma przekonać Polaków do wykonywania profilaktycznych badań kolonoskopowych. Jak podkreślają eksperci, kolonoskopia to najbardziej skuteczna metoda badania przesiewowego w raku jelita grubego, jednak Polacy wciąż zgłaszają się na to badanie zbyt rzadko.

Liczba zachorowań na raka jelita grubego stale wzrasta. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że tendencja ta będzie rosła. Jest to związane m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej prof. Maciej Krzakowski, przewodniczący krajowej rady ds. onkologii, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, rak jelita grubego to jeden z najważniejszych problemów w onkologii. Z danych wynika, że pod względem zachorowalności u mężczyzn jest na trzecim miejscu po raku gruczołu krokowego i płuca, a u kobiet - na drugim miejscu po raku piersi.

Jeżeli chodzi zaś o przyczyny zgonów, to u mężczyzn rak jelita grubego jest na drugim miejscu po raku płuca, a u kobiet – na trzecim - po raku płuca i piersi.

Prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii podkreślał, że Polacy wciąż unikają kolonoskopii więc niezbędna jest edukacja o roli tego badania. Wyjaśnił, że badania przesiewowe można wykonać bezpłatnie w ramach trzech systemów. Pierwszy, to program finansowany przez ministerstwo zdrowia, funkcjonujący od 2000 r., gdzie pacjenci mogą zgłaszać się sami lub są kierowani przez lekarza POZ. Drugi program jest finansowany ze środków unijnych, a badania wykonywane są tam, gdzie istniały „białe plamy”, z kolei trzeci program prowadzony od 2012 r. - to system oparty na wysyłce zaproszeń ze wskazaniem konkretnej daty i miejsca badania.

Jak mówił prof. J. Reguła, obecnie liczba wykonywanych rocznie kolonoskopii to 122 tys. Dodał, że w przypadku raka jelita grubego 5-letnie przeżycia wzrosły od lat 90-tych od 30 proc. do ok. 50 proc., jednak nadal brakuje nam ok. 10 punktów proc. do Europy zachodniej. Poinformował, ze w ciągu 15 lat trwania programów przesiewowych wykonano ok. 450 tys. kolonoskopii, dzięki czemu blisko 10 tys. Polaków uniknęło raka jelita grubego.

- Problemem w programie zapraszanym jest zgłaszalność. Na początku wynosiła ona 30 proc., a obecnie jest to 16,78 proc. – mówił prof. J. Reguła. Jak dodał, ok. 70 proc. osób w ogóle nie odpowiada na zaproszenia, ani pozytywnie, ani negatywnie. Wynika to m.in. z błędnych i nieaktualnych adresów zamieszkania. Wiele osób odkłada też badania na przyszłość, a niektórzy – nie chcą się dowiedzieć, że mają raka. Według niego, problemem nadal jest niska świadomość na temat roli badań przesiewowych.

Także dr Mariola Kosowicz, kierownik poradni psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie, podkreślała, że gdyby ludzie mieli większą wiedzę, np. od lekarza POZ, o konieczności wykonywania kolonoskopii, to częściej by ją robili.

Według niej, część osób wstydzi się i krępuje tego badania, bo nie wie jak ono przebiega. Ponadto unikanie tego badania – jak tłumaczyła – może wynikać z tendencji do bagatelizowania różnych objawów gastrycznych i uznawania ich za „normalne”.

Co w ramach kampanii?

W ramach kampanii „Kolonoskopia jest super!” przygotowane zostały trzy grafiki przez rysownika Andrzeja Milewskiego, znanego jako Andrzej Rysuje. Znajdą się one na plakatach na przystankach komunikacji miejskiej w pięciu największych miastach w Polsce oraz materiałach informacyjnych dotyczących kampanii.

Ponadto zaplanowane zostały wykłady dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w dziesięciu miastach w Polsce, w jednej z sieci kin emitowany będzie spot kinowy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, a w internecie – krótkie filmiki z udziałem ekspertów medycznych, aktorów, sportowców.

Co to za badanie?

Kolonoskopia to forma diagnostyki czyli wykrycia raka jelita grubego, jak i terapii, czyli leczenia jego wczesnych stadiów. Badanie trwa 15-40 minut i polega na wprowadzeniu do jelita grubego giętkiego i cienkiego aparatu zakończonego źródłem światła. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Ponadto kolonoskopia pozwala na usunięcie ewentualnych polipów w jelicie, zanim jeszcze przekształcą się w raka.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Elżbieta Kwiatkowska Wtorek, 10 Września 2019, 17:36
Dzień dobry w jaki sposób można zapisać się na badanie kolonoskopii w ramach akcji