Biogen sprzedaje swoją fabrykę leków biologicznych

13 Marca 2019, 13:15 Pieniądze

Duńska fabryka leków biologicznych w Hillerød, w której produkowany jest lek natalizumab, zmienia właściciela. Amerykański Biogen zawarł z japońskim Fujifilm umowę sprzedaży zakładu, ale jednocześnie chce kontynuować współpracę i produkować w nim swoje molekuły.

Transakcja sprzedaży opiewa na kwotę ponad 890 mln dolarów, które Fujifilm ma zapłacić w gotówce. Jednocześnie w ramach umowy Biogen zadeklarował dalszą współpracę z nowym właścicielem fabryki- chce bowiem, by w duńskim zakładzie nadal były produkowane jego leki m.in. natalizumab stosowany w terapii stwardnienia rozsianego (SM).
Dyrektor generalny Biogenu- Michel Vounatsos- podkreślił również, że jego firma nie rezygnuje z produkcji leków w Europie, bowiem od 2020 roku produkcje ma rozpocząć nowoczesny zakład Biogenuw szwajcarskim Solothurn.

- Nieustannie oceniamy i weryfikujemy naszą strategię produkcyjną i wierzymy, że transakcja ta przysłuży się interesom naszych pracowników, klientów oraz akcjonariuszy- dodał Michel Vounatsos.

Obecnie zakład w Hillerød dysponuje hodowlami komórkowymi o pojemności 90 tys. litrów z pełną infrastrukturą do oczyszczania leków biologicznych, ich pakowaniem oraz etykietowaniem. W fabryce zatrudnionych jest około 800 pracowników, którzy utrzymają swoje miejsca pracy po przejęciu przez japońskiego potentata. Spodziewany finał transakcji ma nastąpić w drugiej połowie 2019 roku.
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz