Wybory samorządowe to suwerenne święto farmaceutów

13 Marca 2019, 13:15 Apteka

Zbliżające się wielkimi krokami wybory do okręgowych izb aptekarskich powinny być potraktowane przez ich członków jako święto demokracji i suwerenności farmaceutów - ocenił Michał Byliniak, prezes OIA w Warszawie. Jego apel to reakcja na działania przedsiębiorców, którzy starają się wpływać na decyzje zatrudnionych w ich placówkach aptekarzy.

- Nadchodzące wybory do Izb Aptekarskich powinny być świętem demokracji, świętem farmaceutów i okazją do włączenia w prace samorządu osób chętnych do działania i zaangażowania w walkę na rzecz zawodu farmaceuty. Osób gotowych poświęcić swój czas i energię na reprezentowanie całego środowiska, jak i gotowych do wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za podejmowane w imieniu tysięcy farmaceutów decyzje - podkreślił Michał Byliniak.

Jego zdaniem, wdrożenie opieki farmaceutycznej, zwiększenie niezależności farmaceuty i ściślejsze włączenie farmaceutów do systemu ochrony zdrowia będzie wymagać od środowiska ogromnego zaangażowania, pomysłowości, współpracy.

Okazuje się jednak, że zbliżające się wybory będą również chcieli wykorzystać przedsiębiorcy, który próbują wpływać na decyzje farmaceutów.

- W związku z licznymi informacjami dotyczącymi prób wpływania przedsiębiorców na decyzje i zachowania wyborcze farmaceutów, bądź wskazywania przez pracodawców swoich oczekiwań odnośnie efektu wyborów chciałbym po raz kolejny zaprosić wszystkich farmaceutów na wybory. Przypominam, że głosowanie ma charakter tajny, a próby wpływania na sposób głosowania, bądź wydawanie w tym zakresie poleceń służbowych farmaceutom wykraczają poza stosunek pracodawca – pracownik i w daleko idący sposób naruszają prawa do samostanowienia farmaceutów- zapewnił prezes OIA w Warszawie.

Dodał również, że liczy na farmaceutów, którzy potraktują wybory jako "suwerenne święto, pamiętając, że samorząd ma w pierwszej kolejności wspierać i reprezentować farmaceutów".

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz