Niemcy zaniżają wymagania dla opiekunów na osobami starszymi

13 Marca 2019, 10:54 inwalida senior

Minister Zdrowia Niemiec, Jens Spahn chce, aby więcej osób potrzebujących opieki mogło skorzystać z prostej pomocy w sprzątaniu, robieniu zakupów lub pójściu na spacer z osobami niesamodzielnymi.

 

"Niektóre osoby starsze na próżno szukają pomocy", powiedział Spahn "Właśnie dlatego rozmawiamy z władzami regionalnymi o tym, jak potrzebujący pomocy mogą otrzymać nową dotację w wysokości 125 euro miesięcznie." Chcemy pomóc rodzinom, które same często nie radzą sobie z opieką nad osoba starszą.

Przedstawiciele pacjentów krytykują fakt, że większość w 2,6 miliona osób opiekujących się osobami starszymi nie ma jeszcze dostępu do tych funduszy. Poszukując odpowiednich ofert, rodziny często czują się rozczarowane. Usługi pielęgniarskie często nie są dostępne lub oferują stosunkowo niewielką pomoc za duże pieniądze.

Doradza się zatem, aby władze regionalne zmniejszyły bariery w rejestracji dla usługodawców. Spahn powiedział gazecie: "Od 1 maja będzie możliwe zatrudnianie nowej kategorii usługodawców. Nie będą to pielęgniarki, ale pomocnicy socjalni, którzy będą mogli pomóc przy prostych pracach domowych . Oczywiście, będą oni musieli spełniać określone wymagania, ale nie potrzebny będzie dyplom pielęgniarki lub pielęgniarza.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz