Z. Król: liczba geriatrów rośnie, ale nadal niewystarczająca

13 Marca 2019, 16:15 Lekarz i senior

W latach 2008-2018 liczba geriatrów podwoiła się, ale ta grupa wciąż jest niewystarczająca – stwierdził wiceminister zdrowia Zbigniew Król w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia poświęconej systemowi opieki geriatrycznej w Polsce.

Jak podkreślał wiceminister, seniorzy są bardzo niejednorodna grupa pod względem stanu zdrowotnego, psychicznego czy społecznego. - Ze względu na zróżnicowane zdrowotne potrzeby, to wyzwanie - podkreślił.

Wskazał działania na rzecz seniorów m.in. wprowadzenie od 1 września 2016 r. wykazu bezpłatnych leków  dla seniorów. Jak mówił, w 2018 r. skorzystało z nich ponad 2,3 mln osób. Z kolei kwota refundacji na leki i wyroby medyczne przysługujące po ukończeniu 75 r. życia, w 2016 wyniosła 84 mln, 2017 r. – 490 mln zł, a w 2018 r. - 686 mln zł.

Zbyt mało geriatrów

- W latach 2008-2018 podwoiła się liczba geriatrów, ale wciąż jest ich za mało – stwierdził wiceminister. Jak poinformował, obecnie jest 447 lekarzy ze specjalizacją z geriatrii,a  z tego 436 wykonujących zawód. Przypomniał, że jest to dziedzina priorytetowa. - Aktualnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z geriatrii jest 177 osób, a liczba jednostek do prowadzenia szkolenia w tej dziedzinie to 45 - wskazał. 

Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Kostka potwierdził, że jest ok.  430 specjalistów z geriatrii, jednak zaznaczył, że połowa z nich nie pracuje w tej specjalności, ponieważ to się nie opłaca.

Jak wskazywał, biorąc pod uwagę wyzwania demograficzne, trzeba powiedzieć, że żaden system za 20-30 lat nie udźwignie rozczłonkowanej opieki nad osobami starszymi, dlatego stworzono geriatrię. Według niego potrzebna jest rewolucja podstawowej opieki geriatrycznej, gdzie lekarz POZ będzie jednocześnie geriatrą. Niezbędne są także oddziały geriatryczne czy internistyczno-geriatryczne. - Geriatria opiera się na internie, ale to jest interna plus - zaznaczył.

Ponadto zwrócił uwagę na konieczność połączenia opieki zdrowotnej ze społeczną. --Trzeba zastanowić się jak scalić to w jeden system – dodał.

Z kolei poseł Michał Szczerba(PO-KO) podkreślał, że geriatria to obszar niedofinansowany, a przeznaczane środki są niewystarczające.

- Nie wprowadzono standardów opieki geriatrycznej. Do tej pory NFZ nie finansuje całościowej oceny geriatrycznej w opiece ambulatoryjnej - wskazywał. Według niego,niezbędne jest przyjęcie narodowego programu na rzecz pacjentów z Alzheimerem. - Mamy 470 tys. osób chorych na choroby otępienne w tym na Alzheimera – mówił podkreślając, że liczba tych osób będzie rosła w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

Ewa Kopacz (PO-KO) dopytywała natomiast o ograniczony dostęp do opieki geriatrycznej ambulatoryjnej, który nie zwiększa się wraz ze wzrostem nakładów na zdrowie. - Czy odkładacie tą opiekę nad seniorami dalej niż to wynika z waszych deklaracji? – pytała.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz