Sejm: 430 mln zł - kolejna zmiana w planie finansowym NFZ

14 Marca 2019, 12:06 NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia

Zwiększenie wydatków na świadczenia o 0,15 proc., czyli kwotę 129,25 mln zł przewiduje zmiana planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, jaką zajmą się dziś posłowie. Ale na poziomie oddziałów Funduszu na świadczenia trafić ma 429 mln zł więcej. Na co je przewidziano? Której instytucji publicznej mają zostać ścięte środki? Co z wydatkami na refundację leków?

Opisywana przez nas zmiana jest niezależna od uwolnienia środków przekazanych w zeszłym roku do funduszu zapasowego. Uruchomienia tamtych pieniędzy nie muszą opiniować posłowie - wystarczy zgoda Ministerstwa Finansów - która co do części środków miała miejsce w zeszłym tygodniu. Zobacz: NFZ: 900 mln zł na nadwykonania i skracanie kolejek. Będą też na podwyżki m.in. fizjoterapeutów

Skutkiem zmian, które dziś mają zaopiniować posłowie, ma być wzrost finansowania świadczeń w oddziałach o 0,52 proc. 

Komu ścinają? Skąd pieniądze?

NFZ zmniejszy m.in. odpis na działanie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zamiast 50,5 mln zł ABM ma dostać 36,79 mln zł - czyli blisko 13,77 mln zł Fundusz będzie mógł wydać na inne cele. 

Dodatkowo Fundusz ma mniej zapłacić za pobór i ewidencjonowanie składek  - o ok. 20,26 mln zł. Zmiana uszczupli wpływy do ZUS (ostatecznie mają wynieść niespełna 142 ml  zł zamiast 165 mln  zł planowanych dotychczas). 

W sumie te dwie zmiany dadzą więc ok. 34 mln zł oszczędności kosztem innych instytucji. 

Transgraniczna - rozwiążą większość rezerwy i znajdą 300 mln zł

Kolejnym źródłem dodatkowych pieniędzy będzie uwolnienie większości rezerwy na leczenie transgraniczne. Fundusz miał na ten cel odłożone niecałe 415 mln zł w tym roku. A teraz uruchomi 300 mln zł. Pamiętajmy jednak, że najczęściej Polacy jeździli operować za granicą zaćmę, a zmiany polskich przepisów z jednej strony to utrudniają, z drugiej strony spowodowały, że faktycznie potrzebujący zabiegu pacjenci czekają w kolejce o wiele krócej. 

Ponadto w planie przewidziano pogorszenie wyników finansowych. Wynik z działalności miał być na plusie (11,5 mln zł), a po nowelizacji planu przewidywana jest strata w wysokości 104 mln zł. To oznacza, że na część wzrostu wydatków Fundusz nie ma teraz pokrycia, ale liczy na to, że będzie lepszy spływ składki w kolejnych miesiącach. 

POZ - będzie więcej

Wydatki na podstawową opiekę zdrowotną mają wzrosnąć o prawie 150 mln zł.

Szpitale

O ponad 224 mln zł mają wzrosnąć wydatki na leczenie szpitalne.

Specjalistyka znowu w ogonie

Choć to kolejki do lekarzy specjalistów oraz badań w poradniach są jedną z największych bolączek pacjentów -  na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną przewidziano wzrost o zaledwie 3 mln zł. 

Rehabilitacja i inni

Na rehabilitację trafi o 21,3 mln zł więcej. Z kolei o ponad 10 mln zwiększy się finansowanie świadczeń w ramach opieki długoterminowej.

Refundacja bez zmian, programy lekowe w górę

W przypadku refundacji aptecznej utrzymano planowany wcześniej poziom wydatków, ale zwiększono nieco finansowanie programów lekowych - o 0,04 proc. - co przekłada się na niespełna 1,5 mln zł. 

Aleksandra Kurowska

Zobacz: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Masdam Czwartek, 14 Marca 2019, 17:17
Nic to nie pomoze-4 lata nic zescie nie robili-teraz poprostu przegracie wybory.I TYLKO TAKA KARA ZA NIEROBSTWO