Dar Fundacji DKMS dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

15 Marca 2019, 10:33

Fundacja DKMS, w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcia Pacjentów cierpiących na nowotwory krwi, przekazała Klinice Hematologii i Transplantologii UCK sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Koszt aparatu to ponad ćwierć miliona złotych.

To właśnie z tego typu urządzenia korzysta personel medyczny, kiedy dawca, po uprzednim potwierdzeniu zgodności tkankowej oraz dobrego stanu zdrowia, dzieli się swoim szpikiem z chorującym na białaczkę pacjentem. Sprzęt ten służy do przeprowadzania procedur aferezy, których celem jest odseparowanie z krwi pacjenta lub dawcy szpiku jej wybranych składników: osocza, krwinek czerwonych, płytek czy też krwiotwórczych komórek macierzystych.

- Spectra Optia, bo tak brzmi nazwa tego urządzenia, daje znacznie większe możliwości w pobieraniu z krwi elementów, na których rzeczywiście nam zależy, możemy przystosować parametry aparatu do naszych wymagań. Zapewnia większą czystość preparatu, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej objętości, co jest istotne przy długoletnim przechowywaniu pobranych komórek – mówi dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, z-ca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK. – Warto podkreślić jego mobilność, co ułatwia nam transport urządzenia na różne oddziały - dodaje.

Do tej pory z aparatu skorzystało około 40 dawców szpiku z Fundacji DKMS oraz Pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego.

- Cieszy nas fakt, że z urządzenia podarowanego z końcem grudnia 2018 r. na rzecz Kliniki Hematologii i Transplantologii, skorzystało już tak wielu dawców i pacjentów. Realizacja Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcie Pacjentów hematoonkologicznych to kolejna ważna misja naszej Organizacji. We współpracy ze specjalistami z Klinik transplantologicznych oraz innymi organizacjami pacjenckimi będziemy koncentrować się na pomocy w obszarach wsparcia psychoonkologicznego oraz odpowiednim żywieniu. Równie istotnym aspektem jest zakup specjalistycznych urządzeń niezbędnych do skutecznego leczenia i rehabilitacji Pacjentów onkohematologicznych - mówi Monika Mizerska-Gryko, ekspert ds. współpracy i komunikacji Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. W ciągu 10 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1, 44 mln potencjalnych Dawców.  

Źródło: UCK

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz