Lekarz będzie pracować jak kierowca?

18 Marca 2019, 10:36 zegarek czas

Prawo powinno regulować kwestię obowiązkowego odpoczynku lekarzy – uważają autorzy petycji, jaka pod koniec lutego trafiła do resortu zdrowia. Zdaniem wnioskodawców lekarzy - podobnie do kierowców zawodowych - powinna obowiązywać zasada 9-godzinnego odpoczynku po 10 godzinach pracy.

Przyczynkiem do petycji złożonej w resorcie zdrowia była śmierć kardiologa z pleszewskiego szpitala – przypomnijmy, że lekarz został znaleziony martwy nad ranem w niedzielę, po tym jak pełnił dyżur od piątkowego wieczora. W ocenie wnioskodawców problem zmęczonych lekarzy jest ważnym dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów przebywających pod ich opieką.

- Dlaczego prawo pilnuje, aby niewyspany kierowca kogoś nie zabił, a równocześnie nie pilnuje, aby nie zabił kogoś niewyspany lekarz? Czy uczestnicy ruchu drogowego są ważniejsi od pacjentów?- ironizują autorzy petycji.

Zdaniem autorów absurdalną jest tolerowana w Polsce sytuacja, w której lekarz może pracować nieomal bez przerwy – sprowadzając w ten sposób oczywiste zagrożenie nie tylko dla swojego, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia swoich pacjentów.

-Ryzyko popełnienie błędu przez człowieka przemęczonego , niewyspanego jest o wiele wyższe, niż u człowieka wypoczętego, z odpowiednią dla jego wieku dobową dawką snu- podkreślają autorzy petycji. Ich zdaniem lekarzy powinny objąć obostrzenia analogiczne do tych stosowany w przypadku kierowców zawodowych.

- Wnosimy do Pana Ministra petycję o niezwłoczne podjęcie prac nad aktem prawnym, który wymusi na lekarzach 9-godzinny odpoczynek po każdych 10 godzinach pracy- zaapelowali obywatele.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

j23 Wtorek, 19 Marca 2019, 11:36
dla pracowników publicznych zakaz chałturzenia prywatnie

i znikna kolejki za 3 miesiace
Sztetke Czwartek, 21 Marca 2019, 13:21
Utworzyć obozy koncentracyjne dla lekarzy. Subito!!!
L Czwartek, 21 Marca 2019, 10:42
Nie znikną bo limity się nie zwiększa. Lekarz na NFZ przyjmuje tyle ile ma w limicie, więc jeśli nie będą przyjmować prywatnie to kolejki się zwiększa bo ludzie którzy by poszli prywatnie zasila kolejkę na NFZ
... Środa, 20 Marca 2019, 13:49
Hahaha, oczywiście, bo pacjenci będą zwyczajnie umierać. Większość zwieje do prywaty, jeśli będzie miała wuboj "tu albo tu". Lepsze pieniądze, mniej stresu, zarywać nocek nie trzeba. Powodzenia w byciu pacjentem.