A.Jacyna: NFZ to kuźnia kadr dla systemu

18 Marca 2019, 14:58 andrzej jacyna

- Dużym problemem jest to, co się dzieje wewnątrz Narodowego Funduszu Zdrowia. Jesteśmy kuźnią kadr dla systemu. Podkupują nam pracowników inne agencje, świadczeniodawcy – ocenił prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Jak mówił szef funduszu podczas konferencji z okazji XX-lecia NFZ, nie może być tak, że ponad 100 mld zł rozdaje tak mała instytucja. - Tą sytuację trzeba zmienić, to jest coś co nas boli - stwierdził.

- Marzę także o tym, aby pozwolono nam zwiększyć zatrudnienie, bo jego obecny poziom utrudnia działalność. To nieodpowiedzialne, żeby tak mała grupa osób nadzorowała tak duże pieniądze. Chciałbym znacząco rozszerzać możliwości analityczne i kontrolne Funduszu - podkreślał prezes. 

Według niego jesteśmy przed dużymi zmianami, jeżeli chodzi o świadczeniodawców i to na wielu poziomach.

– Podstawowa opieka zdrowotna, to rzecz nieruszana od wielu lat oprócz tego, że zmieniamy finansowanie. Lekarze rodzinni nam wymierają, to grupa lekarzy najbardziej zaawansowana wiekowo. Musimy odpowiedzieć na pytanie jak to zmienić – zaznaczył A.Jacyna.

Zwrócił uwagę, że jesteśmy przed zjawiskami demograficznymi, które będą narastały gwałtownie. -Musimy zadbać o opiekę na pacjentem także socjalną, w miejscu zamieszkania - dodał.

Jak podkreślił starzenie się dotyczy także kadry medycznej i będziemy musieli odpowiedzieć na pytanie jak długo powinien pracować lekarz.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Masdam Wtorek, 19 Marca 2019, 17:37
Szalona kadra Szalonego Systemu ?
MAREK Wtorek, 19 Marca 2019, 16:44
Zwiększenie zatrudnienia w NFZ automatycznie zwiększy ilość lekarzy? Prywatni świadczeniodawców nie podbierają NFZtowi pracowników ponieważ w NZOZ trzeba pracować.
Erderf Wtorek, 19 Marca 2019, 9:52
Taaaaa
Nie mamy pomysłu ale coś trzeba zrobić, no nic za same chęci po 200 tyś nagrody i meksykanska imprezka.
SAW Wtorek, 19 Marca 2019, 9:51
Pan zes odlecial juz- wraz z Premierem !!!
Masdam Wtorek, 19 Marca 2019, 4:57
Ja bym was usprawnil-konkurencja miedzy oddzialami wojewodzkimi i zza granicy by pokazala co umiecie-TYLKO TWORZYC BZDURNE PRZEPISY
etam Wtorek, 19 Marca 2019, 9:45
NFZ nie tworzy przepisów tylko wykonuje zadania określone w ustawie i rozp ministerstwa zdrowia.
Pamiętaj, że finansowanie jest ze składek, podzielisz składki na 16 województw wg ludności? W najmniejszych województwach nie starczy kasy na leczenie czegokolwiek.