Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu czołowi onkolodzy wydali wspólne, negatywne stanowisko w sprawie wykorzystywania termografii w diagnostyce raka piersi. Do tablicy poczuł się wywołany giełdowy Braster, który oferuje urządzenie bazujące na termografii kontaktowej. Spółka wydała oficjalny komunikat, w którym odniosła się do zarzutów i podkreśliła, że nigdy nie plasowała swojego urządzenia jako jedynej metody skriningowego badania w kierunku raka piersi.
- Nie czujemy się adresatem oświadczenia, ponieważ wyrób medyczny Braster zarejestrowany jest jako uzupełnienie standardowych metod diagnostycznych, jako metoda wspomagająca wykrywanie patologii w gruczole piersiowym. Zgadzamy się ze stanowiskiem onkologów, że jedyną metodą skriningową wykrywania nowotworów piersi jest mammografia. Nigdy w komunikacji Braster
nie podważaliśmy tego faktu- podkreśliła spółka.
Wyjaśniła również, że w latach 2013-2018 przeprowadzono w sumie 6 badań rejestracyjnych oraz badań po wejściu Braster na rynek, do których łącznie włączono 4 700 kobiet. Badania te prowadzone były m.in. przez dwa towarzystwa naukowe - Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.
- Od obydwu towarzystw otrzymaliśmy pozytywną opinię dla Brastera jako metody, która
w przyszłości może być uzupełniającym narzędziem diagnostycznym w protokole badań profilaktycznych raka piersi- wyjaśnia spółka.
Braster nie omieszkał również „wytknąć” ekspertom brak znajomości urządzenia z poziomu badań klinicznych przeprowadzonych z jego wykorzystaniem.
- Zgodnie z naszą wiedzą jako producenta, profesorowie podpisani pod oświadczeniem nie testowali naszego urządzenia w ramach prowadzonych badań klinicznych. Nie mamy także wiedzy, aby sami wykonywali badania urządzeniem Braster- czytamy w oświadczeniu. Spółka zapewniła jednocześnie, że to nie koniec prób klinicznych – bowiem dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Centrum Badań Rozwoju planowane jest uruchomienie kolejnego badania klinicznego poza granicami Polski. Ma ono pozwolić na walidację automatycznych algorytmów oceny obrazów termograficznych.
- Naszym celem jest bowiem ciągłe udoskonalanie algorytmów interpretacji obrazów opartych na sztucznej inteligencji stworzonej przez Braster- zapewnia spółka.
AM