Anglia: Są nowe wytyczne dotyczące leczenia nadciśnienia tętniczego

19 Marca 2019, 14:20 lekarz kardiolog serce zawał

Instytut NICE (National Institute of Health and Clinical Excellence) opublikował zaktualizowane wytyczne dotyczące diagnozy i leczenia nadciśnienia tętniczego.

Nowe wytyczne są zgodne z długoterminowym planem NHS, mającym na celu poprawę wyników leczenia w chorobach układu krążenia, w tym zapobieganie udarom i zawałom serca, poprzez lepsze wykrywanie i leczenie wysokiego ciśnienia krwi.

Największą zmianą w poprzednich wytycznych opublikowanych w 2011 r. jest obniżenie progu ryzyka chorób krążeniowych, przy którym należy rozważyć leczenie nadciśnienia tętniczego.

Nowe wytyczne zalecają również, aby leki obniżające ciśnienie krwi były oferowane osobom w wieku poniżej 80 lat z rozpoznaniem nadciśnienia w stadium 1, u których szacowane 10-letnie ryzyko chorób krążeniowych wynosi 10% lub więcej, co oznacza, że ​​łącznie dodatkowo około 450 000 mężczyzn i 270 000 kobiety może teraz kwalifikować się do leczenia. Wynik oceny ryzyka opiera się na różnych czynnikach, takich jak palenie tytoniu, otyłość, alkohol, wiek, płeć i historia rodzinna.

Nadciśnienie-ukryty wróg

„Wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną ataków serca i udarów, ale w przypadku milionów osób pozostaje nierozpoznane. Diagnozowanie wysokiego ciśnienia krwi wcześniej i leczenie go zgodnie z wytycznymi NICE pozwoli zaoszczędzić tysiące żyć i lat spędzonych w złym stanie zdrowia. Dlatego mamy ambicje, aby poprawić wykrywanie i leczenie wysokiego ciśnienia krwi w ciągu następnej dekady. Wszystkim osobom w wieku powyżej 40 lat doradzamy bezpłatne przebadanie się”, powiedział profesor Jamie Waterall, krajowy lider ds. zapobiegania chorobom układu krążenia w Anglii.

W 2015 r. Odnotowano, że w Anglii wysokie ciśnienie krwi występowało u więcej niż jednego na czterech dorosłych - około 13,5 miliona osób - i przyczyniło się do 75 000 zgonów. Przeprowadzone w latach 2015-16 badanie LIPIDOGRAM sugeruje, że nadciśnienie występuje już u około 15 mln Polaków.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz