Mazowsze dofinansuje procedury in vitro

20 Marca 2019, 15:56 Adam Struzik

Kwotą 6,6 mln złotych dofinansowany zostanie program leczenia niepłodności metodą in vitro. O uruchomieniu funduszy zdecydowali radni województwa. Każda z par otrzymać dofinansowania w kwocie nawet 18 tys. zł.

To już drugi program wsparcia niepłodnych par – pierwszy wykorzystujący metodę naprotechnologii realizowany jest przez Mazowiecki Szpital Bródnowski. Dotychczas skorzystały z niego 72 pary, ale efekty nie są zbyt imponujące bowiem zaledwie pięć pań zaszła w ciąże i dotychczas trójka dzieci przyszła na świat. Nie dziwi więc entuzjazm, jaki w związku z uruchomieniem drugiego programu wykazują mazowieccy samorządowcy.

– Bardzo się cieszę z decyzji radnych. To niezwykle ważna inicjatywa, bo na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. To procedura, która przynosi bardzo dobre efekty, ale niestety jest bardzo kosztowna. Dlatego mając na uwadze dobro naszych mieszkańców, wychodzimy im naprzeciw i chcemy wspierać ich dążenia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Deklaracja radnych daje zielone światło urzędnikom do przygotowania programu polityki zdrowotnej. Ten ostatni po ocenie Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji miałby być realizowany już od połowy tego roku.

- Chętni będą mogli ubiegać się o refundację kosztów procedury zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary oraz nadzór nad rozwojem zarodków in vitro. Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 6 – 18 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby 3 prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego- wyliczają mazowieccy decydenci.
Jednocześnie realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert. Przypomnijmy, że dane epidemiologiczne wskazują, że problem niepłodności może dotyczyć nawet do 16 proc. par w wieku reprodukcyjnym. Szacuje się, że tylko na Mazowszu do procedury zapłodnienia techniką IVF kwalifikowałoby się co roku około 3715 par.

Mazowsze to nie pierwsze województwo i samorząd, które zdecydowało się na tego typu działania skierowane do niepłodnych par.
– Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego. Cieszę, że do tego grona dołączą już niebawem pary z Mazowsza. Środki już są. Teraz rozpoczynamy prace nad naszym programem – dodaje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Mirek 3 Środa, 20 Marca 2019, 23:08
Brawo Panie Marszałku.