Ł.Szumowski: organizacje pacjenckie są dojrzałe, są partnerami do współpracy

21 Marca 2019, 11:37

- Organizacje pacjenckie są zupełnie dojrzałe w Polsce, są partnerami takimi samymi, jak organizacje zawodowe (...) reprezentują tego, dla kogo ten system jest - podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek podczas VIII Forum Pacjentów Onkologicznych. Jednocześnie zwrócił uwagę, że to pozwala przenieść część odpowiedzialności właśnie na te organizacje.

- Organizacje pacjenckie stały się już dojrzałymi członkami całej społeczności, stąd unikatowa szansa na współpracę z nimi. To współpraca nawet ważniejsza niż z korporacyjnymi stowarzyszeniami zawodowymi lekarzy, pielęgniarek, bo pacjenci reprezentują tego, dla kogo ten system jest - podkreślał minister. - To niezwykle ważne, bo oni są bliżej choroby, wiedzą czego  potrzebują pacjenci i mogą to nam precyzyjnie przekazać - dodał. 

- Jestem przekonany, że to dla nas jako polityków, urzędników jest dobrze, że pacjenci są w silnych i sprawnych organizacjach. Część odpowiedzialności powinna więc spoczywać na tych organizacjach - mówił.

Według niego, rolą organizacji pacjenckich powinno być m.in. nadzorowanie dobrego standardu opieki. - Kto ma go nadzorować, jak nie sami pacjenci - wskazywał.

Pilotaż sieci onkologicznej - niebawem dołączą kolejne województwa

Ł. Szumowski przypomniał, że ruszył już pilotaż sieci onkologicznej w dwóch województwach. Jak poinformował za dwa, trzy tygodnie rozstrzygnięte zostanie jakie kolejne dwa, trzy województwa dołączą do tego pilotażu.

- Kod zamieszkania, Kod pocztowy jest czasami ważniejszy niż kod genetyczny, więc wprowadzanie dobrego standardu w onkologii jest kluczowe, bo jeżeli pacjent będzie miał dostęp do dobrej diagnostyki i leczenia tylko w wybranych miejscach, to nigdy nie osiągniemy takiego efektu, jakiego byśmy chcieli - przekonywał.

Centra narządowe - niedługo rozporządzenia

Jak mówił, niedługo ruszą również centra narządowe, czyli Breast Cancer Unity i Lungs Cancer Unity. Zapowiedział, że rozporządzenie w sprawie BCU zostanie podpisane na przełomie marca i kwietnia, zaś LCU - miesiąc póżniej. Podkreślił, że przy pracach nad tym rozwiązaniem organizacje pacjenckie również brały aktywny udział.

Zmiany w programach lekowych

- Uporządkowania wymagają procesy decyzyjne przy programach lekowych - ocenił Ł.Szumowski. - Tu też organizacje pacjenckie powinny mieć sporo do powiedzenia. Dzięki temu, że to już bardzo dojrzałe twory w Polsce, to zaczyna być możliwe, aby część odpowiedzialności przenieść na te organizacje - stwierdził.

- Do tej pory dopisywaliśmy tylko kolejne punkty w listach programów lekowych - mówił i dodał, że nie ma kraju, który dopisywałby wszystkie nowe technologie, ponieważ koszty nowych cząsteczek są gigantyczne. - Może trzeba analizować i racjonalizować programy lekowe - zaznaczył i dodał, że chodzi o analizowanie, czy leki, które są dostępne w programach od dawna, nadal są tak skuteczne w zestawieniu z nowymi cząsteczkami. - Trzeba zacząć analizować w tym kierunku to, co robimy - zapowiedział.

Ustawa o jakości

- Ustawa o jakości jest w Ministerstwie Zdrowia już prawie gotowa. Cały czas jeszcze rozmawiamy o praktycznych aspektach wdrożenia tego. Jeżeli udałoby się płacić za efekt, a nie usługę, to byłaby jedna z najważniejszych zmian dla pacjenta - mówił minister. - Jak każda duża zmiana, to jest trudne do zrobienia, bo ocena tego efektu nie jest prosta. Jako lekarz wiem, że nie ma powikłań ten, kto nic nie robi, a ma je ten, kto robi operacje pacjentów trudnych, skomplikowanych. Wiec trzeba uwzględnić, że im pacjent bardziej trudny, chory, to tym efekt jest trudniejszy do osiągnięcia - podkreślał zastrzegając, że jednak udało się takie systemy oceny jakości wdrożyć w niektórych krajach na świecie.

10 lat PKPO

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w tym roku obchodzi jubileusz  10-lecia działalności, któremu przyświeca hasło „Dekada Pacjentów”.  Obecnie, Koalicja zrzeszająca 50 organizacji.

– W naszych działaniach od zawsze stawialiśmy na wzmocnienie roli i głosu pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz upodmiotowienie chorych i wsparcie przestrzegania ich praw. Cieszy nas, że tak licznie reprezentujemy organizacje pacjentów, których w 2009 roku było zaledwie 4, teraz 50 – powiedziała Krystyna Wechmann, prezes PKPO. Według niej, Wiele się przez te 10 lat zmieniło w podejściu pacjentów, którzy są bardziej świadomi i znają swoje prawa, co z pewnością pomaga w osiągnięciu celu, jakim jest poprawa jakości życia i wydłużenie czasu przeżycia.

 – Nie chcemy być postrzegani jedynie jako eksperci biorący udział w konferencjach i kongresach, ale ważne dla nas jest, aby dzielić się doświadczeniami i unikalną wiedzą pacjentów. Dzięki współpracy z MZ, NFZ i innymi resortami chcemy poprawiać i budować silną i bezpieczną ochronę zdrowia, w której pacjent jest kompleksowo zaopiekowany. Chcemy pomagać na wielu płaszczyznach, stąd nasze zaangażowanie i współpraca m.in. z Rzecznikiem Praw Pacjenta przy projekcie „Łączy nas pacjent” – komentuje Beata Ambroziewicz, wiceprezes PKPO.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

lilka Czwartek, 21 Marca 2019, 13:36
haha org pacjentów, na palcach jednej ręki, kolejni celebryci na usługach władzy, kobieta z niebytu nagle bryluje na salonach jako "najważniejszy pacjent" i chce mieć wplyw na ustawy, a kto ich sponsoruje, no kto?