Farmaceuta wypisze receptę na leki na infekcję. Lekarze oburzeni

22 Marca 2019, 10:19 apteka farmaceuta leki

Burzliwą dyskusję wywołała przeprowadzana we Francji reforma systemu ochrony zdrowia. Zgodnie z procedowanymi rozwiązaniami legislacyjnymi, farmaceuci mogliby wypisywać pacjentom recepty na leki, które obecnie ordynowane są wyłącznie przez lekarzy. Nowe rozwiązania obejmują również wprowadzenie obowiązkowych staży dla młodych medyków na obszarach wiejskich.

Propozycja parlamentarzystów wywołała ostrą wymianę zdań na linii farmaceuci lekarze. Ci pierwsi argumentowali, że zaproponowane rozwiązanie umożliwiające farmaceutom wypisywanie leków na m.in. infekcji dróg moczowych czy infekcje gardła, to duży krok na przód i rozwiązanie służące zdrowiu publicznemu. Medycy jednak wykazali więcej sceptycyzmu wskazując, że to atak na dwie prerogatywy – diagnozę oraz ordynację leku, które przynależą się lekarzom. Cytowana przez Le Monde, Federacja Lekarzy wskazał, że pacjenci będą otrzymywali leki bez badania klinicznego, bez właściwie postawionej diagnozy oraz bez uzupełnienia dokumentacji medycznej pacjenta. Rozwiązanie zaproponowane przez jednego z posłów- w ramach poselskiej poprawki – nie spodobało się również Agnès Buzyn, pełniącej funkcję ministra solidarności i zdrowia.

To nie jedyne zmiany, jakie obecnie procedowane są w niższej izbie francuskiego parlamentu. Kolejną poprawką parlamentarzyści chcą wprowadzić studentom medycyny również obowiązek pełnienia stażu na obszarach wiejskich. Rozwiązanie to ma pomóc w zwalczaniu tzw. „pustyń medycznych” – czyli miejsc, gdzie ludność lokalna odczuwa istotne braki kadr medycznych. Ze strony rządu padła również propozycja zwiększenia o 20 proc. liczby miejsc na studiach medycznych m.in. na kierunku lekarskim.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz