Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody – GIS zachęca do picia „kranówki”

22 Marca 2019, 13:48 woda picie napój

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku obchodzony jest pod hasłem: Woda dla wszystkich! Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, dostęp do wody jest twoim prawem. GIS przekonuje do picia „kranówki” i zapewnia, że w Polsce stale rośnie dostęp do wody o jakości zgodnej z wymaganiami.

Podczas konferencji prasowej w GIS, dyrektor departamentu bezpieczeństwa zdrowotnego wody Anna Kamińska  podkreśliła, że systematycznie wzrasta dostęp do wody o jakości zgodnej z wymaganiami z blisko 96 proc. w 2013 r. do 99,7 proc. obecnie.  - Wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego jest zauważalny - oceniła.

Jak wyjaśniła, stan jakości wody kontrolują przedsiębiorcy, producenci wody – ok. 70 tys. badań rocznie, a także organy państwowej inspekcji sanitarnej (PIS)– ok. 43 tys. badań rocznie.  Badania są wykonywane w laboratoriach PIS lub zatwierdzonych przez PIS.

Pijmy wodę z kranu

Podkreśliła, że GIS w ramach przeciwdziałania otyłości u dzieci propaguje zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w szkołach przez instalowanie fontann z wodą do picia, dystrybutorów wody, urządzeń do napełniania butelek, pojemników/dzbanków z wodą. - Propagujemy ideę picia wody z kranu - mówiła.

Przypomniała, że GIS nadzoruje również stan jakości wody w kąpieliskach, gdzie sezon kąpielowy trwa od 1 czerwca do 30 września. - Mamy serwis, gdzie można uzyskać informację z wykazem kąpieliska na dany rok. W ubiegłym toku było 483 kąpieliska, dla których organy PIS wydały 2702 ocen - wskazała.

Ostatni obszar związany z jakością wody, który nadzoruje PIS, to woda na pływalniach. W 2018 r. pod nadzorem organów PIS było 1731 pływalni.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas pytany o wodę w butelkach PET odparł: - Przekonujemy do picia wody z kranu. Woda z butelek typu PET. Chcielibyśmy, aby było ich (butelek PET) jak najmniej, ponieważ te butelki się nie rozkładają, więc warto je ograniczać w istotny sposób w gospodarstwach domowych i pamiętać, że woda z kranu w gospodarstwach domowych jest bezpieczna.

Woda - jak ją pić?

Z kolei prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, podkreślał, że istotne jest to spożywanie odpowiedniej ilości wody dziennie. - Ważne jest to, aby nie odczuwać pragnienia, bo włącza się ono, gdy już jest odwodnienie. Wodę trzeba popijać od rana do wieczora, od 2 do 3 litrów, a nawet do 5 litrów dziennie– radził.

Dodał, ze wodę przyjmujemy w postaci płynów, ale także w napojach, sokach, warzywach, owocach, mięsie, pieczywie, praktycznie we wszystkim co spożywamy i to składa się na nasz bilans wodny. 

Jak mówił, picie wody należy rozkładać równomiernie na cały dzień, ponieważ „odwodnione komórki muszą ciężko pracować na to, aby w środku naszego organizmu była woda. Organizm męczy się, gdy musi oszczędzać wodę, gdy dostarczamy jej za mało".

Zwrócił uwagę, że osoby starsze mają zaburzony mechanizm pragnienia i mogą go nie odczuwać, więc trzeba zrobić nawyk z picia wody i przypominać seniorom o regularnym piciu wody.

Prof. R.Gellert pozytywnie ocenił fakt, że w szkołach powstają poidełka dla uczniów. Jednak zwrócił uwagę, że aby dzieci chętnie i często piły z nich wodę, trzeba też zadbać o odpowiedni stan łazienek, aby dzieci nie powstrzymywały się od picia wody w obawie przed korzystaniem z toalety.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

hanna Piątek, 22 Marca 2019, 19:43
W moim blogu jest bardzo stara instalacja, nie chcę wiedzieć co siedzi w tych rurach i kranówki pić nie będę. Wolę za kilka zł kupić cisowiankę niż się martwić rozstrojem żołądka