Europol zabezpieczył nielegalne leki o wartości 165 mln euro

25 Marca 2019, 11:03 leki

Europejscy śledczy zabezpieczyli ponad 13 milionów nielegalnych leków o wartości około 165 mln euro. Prowadzona przez Europol akcja prowadzona była na dużą skalę- przez rok śledztwo kierowane było w 16 krajach. 

 

Podczas śledztwa w aresztowano 435 osób, powiedział Europol w Hadze. Donoszono, że akcja „MISMED2” miała rozpoczęła się w 2018 r. w 16 krajach i była kierowana przez francuska policję.

Chociaż śledczy zabezpieczyli głównie opiaty, wśród nielegalnych leków były też medykamenty z innych grup. Grupy przestępcze coraz częściej zajmują się również przemycaniem leków przeciwnowotworowych lub na choroby serca, a także sprzedażą leków poprawiających wydajność organizmu lub znieczulających. Według Europolu około połowy skonfiskowanych substancji stanowiły podróbki oryginalnych leków. „Nadużywanie i uzależnienie od leków to poważny i narastający problem, który należy rozwiązać na szczeblu europejskim”, wyjaśnia Europol. Zorganizowane gangi odkryły lukratywny rynek wysokodochodowy o stosunkowo niskim ryzyku i niskich karach. Śledczy śledzili przemytników leków i gangi przestępcze przez siedem miesięcy. Ze względów technicznych wyniki śledztwa zostały opublikowane dopiero teraz, powiedział Europol.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz