E. Kozik: Będziemy walczyć o dostęp do nowoczesnych terapii już od początku leczenia

25 Marca 2019, 15:05 Elżbieta Kozik Amazonki

Immunonkologia daje nowe możliwości, szanse i nadzieje pacjenta. Będziemy walczyć, będziemy się domagać i będziemy zabiegać o to, by podnieść szanse na dłuższe przeżycie i zmianę jakości życia osobom z nowotworami – mówi w rozmowie dla Polityki Zdrowotnej, Elżbieta Kozik, prezes zarządu Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Chcemy dostępu do immunoterapii, ale w jak najwcześniejszym okresie. Wiemy o tym, że w momencie diagnozy i rozpoczęcia leczenia są to najważniejsze chwile. Najbardziej skuteczne leczenie odbywa się na początku- tu zwykle najtrudniej dostać się do nowoczesnej terapii. Walczymy o to w raku płuca, raku jajnika, czy raku nerki.

Immunonkologia daje nowe możliwości, szanse i nadzieje pacjenta.

Głowa i szyja – jest to dzisiaj dla nas największy problem, chorzy na raka głowy i szyi nie mają dostępu do immunoterapii w ogóle. Będziemy walczyć, będziemy się domagać i będziemy zabiegać, aby tym osobom podnieść szanse na dłuższe przeżycie i zmianę jakości życia. 

Patrząc wstecz na naszą walkę o dostęp do immunoterapii w dostępie do czerniaka… Dziś możemy się tylko chwalić i cieszyć z efektów. Szczególnie zależy nam na raku płuca, który jest tematem nr. 1 jeśli chodzi o śmiertelność. Dostępność do immunoterapii już diametralnie zmieniła podejście i myślenie o raku płuca. Jest to jednak kropla w morzu- to dopiero pierwszy krok. Będziemy dalej zabiegać i walczyć, aby dostęp do leczenia immunologicznego w płucach i nerce był na poziomie czerniaka, żebyśmy za dwa lata mogli powiedzieć, że osiągnęliśmy namacalne efekty w leczeniu tych nowotworów.

Z Elżbietą Kozik,
rozmawiała Małgorzata Wiśniewska 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz