Małopolska: 200. honorowa dawczyni Banku Mleka Kobiecego przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK

26 Marca 2019, 10:07 dziecko noworodek

200. honorowa dawczyni mleka kobiecego została zrekrutowana w jedynym w Małopolsce Banku Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek.

200. honorową dawczynią została p. Małgorzata Kwiecińska.

 

Od maja 2016 r. z mleka kobiecego gromadzonego w Banku Mleka skorzystało ponad 750 małych pacjentów wymagających wsparcia w żywieniu z Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Szpitala Ujastek.

Bank Mleka Kobiecego przyjął od wszystkich Honorowych Dawczyń łącznie aż 1 271 100 mililitrów mleka kobiecego. 

Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych.

Bank Mleka Kobiecego zajmuje się przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń – zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka, oraz przekazywaniem go (po przeprowadzeniu odpowiednich badań zgodnie z procedurami) potrzebującym dzieciom (głównie dzieci przedwcześnie urodzone), którym brakuje mleka od własnej mamy. Powszechnie wiadomo, że mleko kobiece jest najzdrowszym, rekomendowanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt na całym świecie.

Kto może zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Honorową Dawczynią Mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji oraz dysponuje nadwyżkami mleka. W pierwszej kolejności noworodki otrzymują zawsze mleko mamy, jeśli jest dostępne. Pozostałe nadwyżki mogą trafić do Banku Mleka Kobiecego. Ważne, aby była to Mama karmiąca dziecko, które nie skończyło jeszcze 12 miesięcy. 

Potencjalna dawczyni przechodzi rekrutację: rozmowę z koordynatorem Banku dotyczącą stanu zdrowia, wywiad medyczny z pobraniem próbek krwi i mleka do badań. Po procesie rekrutacji mleko Dawczyni jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji. Mleko od Honorowych Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji. Proces pasteryzacji gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka.

Obecnie z Bankiem aktywnie współpracują 23 mamy.

- O istnieniu Banku Mleka Kobiecego dowiedziałam się przy okazji porodu w Szpitalu Ujastek. Więcej o samej współpracy z Bankiem dowiedziałam się od znajomej, która jest Honorową Dawczynią Mleka Kobiecego, postanowiła tę wiedzę rozpropagować i zachęciła mnie w przestrzeni internetu do włączenia się w to dzieło. Poznałam szczegóły techniczne i to też zachęciło mnie do podjęcia tej decyzji– mówi Małgorzata Kwiecińska - 200. Honorowa Dawczyni Mleka Kobiecego.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem ds. neonatologii woj. małopolskiego prof. dr hab. med. Ryszardem Lauterbachem.

Źródło: materiały prasowe

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz