I. Łasińska: Pacjenci z nowotworami głowy i szyi bez dostępu do immunoterapii

27 Marca 2019, 12:16 I. Łasińska

Na nowotwory głowy i szyi chorują już dwa razy młodsi pacjenci niż kiedyś, a blisko 200 pacjentów nie ma dostępu do leczenia według europejskich standardów. O problemach z dostępnością do leczenia mówi dr n. med. Izabela Łasińska, z Oddziału Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- W nowotworach głowy i szyi najważniejsza jest różnica populacyjna jeśli chodzi o zachorowania. W tym momencie widzimy jak to wszystko na naszych oczach się zmienia. Chorują osoby coraz młodsze i jest to związane z zakażeniami wirusem HPV - mówi Polityce Zdrowotnej dr Izabela Łasińska.

- Wcześniej chorowały osoby starsze w wieku 60-70 lat, natomiast teraz z powodu nowotworów głowy i szyi umierają pacjenci w wieku 35-40 lat. Niestety w Polsce nie mamy dostępnych programów lekowych, dzięki którym takie leczenie moglibyśmy przepisywać pacjentom - dodaje.

- Są dwie opcje dostępu do leków. Pacjenci mogą sami sobie kupować preparaty, jednak leczenie jest bardzo drogie. Zaś inną opcją jest ratunkowy dostęp do technologii lekowych, z tym że ten proces trwa bardzo długo, nawet kilka miesięcy - mówi dr I. Łasińska. - Mój pacjent mimo pozytywnie zaakceptowanego wniosku nie doczekał leczenia. Zmarł - dodała.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz