Na Ukrainie 30 tys. nowych zachorowań na odrę.

27 Marca 2019, 9:09 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Na Ukrainie liczba zachorowań na odrę gwałtownie rośnie. Od początku roku ponad 30 000 osób zostało zakażonych tą potencjalnie śmiertelną chorobą, podało w zeszłym tygodniu do publicznej wiadomości Ministerstwo Zdrowia.

 

Na Odrę zmarło na Ukrainie już jedenaście osób, w ubiegłym tygodniu jedenastolatka w ukraińskim mieście Równem. Nowe przypadki odry w zeszłym roku dotyczyły 17 000 dzieci. Od 2017 r. liczba pacjentów zakażonych odrą na Ukrainie gwałtownie eksplodowała. W ubiegłym roku zarażonych tam było 54 000 osób, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. 16 z nich umarło.

Władze ukraińskie podały dwie przyczyny ogromnego wzrostu: niedobór szczepionek w poprzednich latach i odmowę szczepienia przeciwko odrze przez część populacji. Ministerstwo zdrowia na Ukrainie intensyfikuje kampanie edukacyjną dotyczącą szczepienia i próbuje nakazać rodzicom szczepienie swoich dzieci. Przede wszystkim, w szczególnie dotkniętych regionach wokół Lwowa i Winnicy, przez kilka ostatnich tygodni organizowano masowe szczepienia w szkołach.

W ostatnich latach zanotowano wzrost zachorowań na odrę w niektórych rejonach świata m.in. na Ukrainie i na Filipinach. Według statystyk Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce Od 1 stycznia do 15 lutego 2019 roku na odrę zachorowało w Polsce 217 osób. W analogicznym czasie w 2018 roku było to tylko 28 osób. Wynika z tego, że doszło aż do 8 krotnego wzrostu zachorowań.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz