Onkolodzy stawiają na nowatorskie techniki operacyjne

28 Marca 2019, 13:57 davinci da vinci

Pionierski zabieg usunięcia guza gardła środkowego z wykorzystaniem robota da Vinci - to dokonanie lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Wczoraj w WCO procedurze poddanych zostało dwóch pacjentów.

- Dziś przeprowadziliśmy pierwszą w Polsce operację polegającą na usunięciu guza gardła środkowego i to w granicach zdrowych tkanek. Po operacji pacjent jest w stanie normalnie oddychać, połykać i mówić. A jego jakość życia będzie wysoka. To wielki przełom w leczeniu pacjentów– podkreśla prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, który siedział również za konsolą robota chirurgicznego.

Zabieg- dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu-pozwolił na precyzyjne usunięcie zmian nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek. Jak podkreślają eksperci taka forma interwencji chirurgicznej jest jednym z ważniejszych trendów leczenia onkologicznego na całym świecie. W Polsce robotami chirugicznymi dysponuje zaledwie kilka placówek. Wykorzystanie robotów chirurgicznych pozwala na prowadzenie skutecznego, mało inwazyjnego i bardziej bezpiecznego dla pacjenta leczenia. Zdaniem lekarzy jego wykorzystanie podnosi efektywność i jakość wykonywanych operacji, przy wprowadzeniu nieosiągalnego do tej pory w chirurgii komfortu i intuicyjności w stosowaniu.

Robot wykorzystywany w Wielkopolskim Centrum Onkologii to nowy zakup z ubiegłego roku. Dotychczas z urządzenia korzystali chirurdzy zajmujący się m.in. nowotworami ginekologicznymi, urologicznymi, czy też lekarze specjalizujący się w chirurgii głowy i szyi, onkologii laryngologicznej.

- Zakup robota był jednym z najważniejszych przedsięwzięć ubiegłego roku. Finalizację zakupu sprzętu umożliwiła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, wraz z którym, WCO dąży do poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych i zapewnienia odpowiedniej dostępności do nowoczesnego i uznanego na świecie leczenia. Rocznie przewidujemy wykonywanie ok. 200 operacji za pomocą wykorzystania robota da Vinci – zaznacza prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

W Polsce pionierem wykorzystania robotów chirurgicznych jest prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz