15,5 mln zł na utworzenie centrum symulacji medycznej w Krakowie

28 Marca 2019, 9:50 centrum symulacji medycznej manekin szkoła szkolenia

Ponad 15,5 mln zł resort zdrowia przeznaczy na utworzenie wieloprofilowego centrum symulacji medycznej oraz program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w Krakowie. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podpisali w Krakowie kolejne umowy o dofinansowanie w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. 

Centrum Symulacji Medycznej (CSM) powstanie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Uczelnia opracuje i wdroży program rozwojowy ukierunkowany na przygotowanie kadry pod kątem symulacji medycznej i kształcenia praktycznego oraz dodatkowych zajęć dla studentów z wykorzystaniem metod symulacji medycznej.

CSM utworzą m.in. sale SOR, sale symulacji podstawowych i zaawansowanych zabiegów resustytacyjnych, bloki operacyjne, sale do nauki umiejętności chirurgicznych i technicznych i laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych. Projekt obejmie wsparciem ponad 600 osób.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zrealizuje projekt „Weź głęboki oddech”. Jego celem jest zwiększenie świadomości o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP), zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego oraz ograniczenie szkód spowodowanych paleniem tytoniu. Projekt zakłada utworzenie poradni antynikotynowej z realizacją poradnictwa w szpitalu oraz prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP, np. kampanii, edukacji pracowników i personelu medycznego.

Szpital podpisze umowy o współpracy z co najmniej 40 podmiotami podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinetami medycyny pracy z województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Grupą docelową projektu są osoby w wieku aktywności zawodowej i pracownicy palący nałogowo tytoń, osoby pracujące w narażeniu na działanie czynników szkodliwych, osoby z predyspozycjami do powstania POChP oraz personel medyczno-pielęgniarski.

źródło: GOV

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Joanna Sobota, 06 Kwietnia 2019, 22:22
Zacnie tylko blondynka z jajami ale bez skrupułów i rozumu kasę roztrwoni i wiele dla pacjenta z tego nie będzie. Prócz kasy trzeba mieć wizję, pomysł czego tu jak zwykle zabraknie. Szkoda...
Joanna Sobota, 06 Kwietnia 2019, 22:22
Zacnie tylko blondynka z jajami ale bez skrupułów i rozumu kasę roztrwoni i wiele dla pacjenta z tego nie będzie. Prócz kasy trzeba mieć wizję, pomysł czego tu jak zwykle zabraknie. Szkoda...