Nurofen wycofany z aptek w Australii

16 Grudnia 2015, 9:50 apteka farmaceuta leki

Nurofen został wycofany ze sprzedaży w Australii. Jak okazało się, wszystkie rodzaje tego leku, przeznaczone do rożnych zastosowań, były w rzeczywistości jednym i tym samym środkiem. Identyczne tabletki sprzedawano na najróżniejsze dolegliwości, m.in. bóle migrenowe, okresowe, czy też pleców.

Koncern zajmujący się produkcją Nurofenu został oskarżony o wprowadzanie klientów w błąd. Zgodnie ze stanowiskiem Australian Competition and Consumer Commission, który jest australijskim odpowiednikiem UOKiK, firma okłamywała konsumentów, sugerując, że poszczególny rodzaj Nurofenu jest przeznaczony na zwalczanie innego rodzaju bólu. Faktyczny skład leków okazał się dokładnie taki sam, choć sprzedawane były one po różnych cenach.

Sąd Federalny w Australii stwierdził, że koncern Reckitt Benckiser, właściciel Nurofenu, nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale dopuścił się złamania prawa poprzez prezentowanie poszczególnych rodzajów Nurofenu jako różniących się od siebie, podczas gdy wszystkie były identyczne. Przykładowo, każda kapsułka „nurofenu na ból migrenowy”  oraz „nurofenu na uporczywy ból głowy” zawiera 342 mg ibuprofenu z lizyną, czyli dokładnie tę samą zawartość substancji czynnej. Zdaniem sądu, producent nie ma prawa sprzedawać tych leków po różnych cenach.

- Klienci mogli kupować te produkty, wierząc, że pomagają im one w specyficznym rodzaju bólu, podczas gdy wcale tak nie było - powiedział na łamach portalu telegrach.co.uk Rod Sims, przewodniczący ACCC.

Koncern zaprzecza, by miał na celu dezinformowanie konsumentów. Jak cytuje dyrektora Nurofenu dr Aomesha Bhatta magazyn „Telegraph”: - Szeroki wachlarz wyboru Nurofenu powstał w celu pomocy konsumentom w lepszym rozeznaniu się w gamie produktów.

AP

Źródło: telegraph.co.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz