Gdańska konwencja PiS: co ze zdrowiem? Której grupie złożono obietnice?

30 Marca 2019, 12:05

Szykowany na 2 kwietnia protest szefów szpitali, pracowników i pacjentów oraz czarna seria na izbach przyjęć i SOR zbiegły się z zapowiedzią, że podczas konwencji PiS lider Jarosław Kaczyński rozszerzy tzw. piątkę PiS o propozycję dotyczącą „bardzo ważnego tematu”. Dowiedzieliśmy się, że z badań wynika, że jest to ważny temat dla społeczeństwa, dlatego PiS nie miał wątpliwości, że należy go podjąć. Wydawało się wysoce prawdopodobne, że chodzi o dobro pacjentów. Czy tak było?

Przypomnijmy, że dotychczas kwestie ochrony zdrowia były całkiem pominięte w prowadzonej obecnie kampanii PiS. 

Prezes Jarosław Kaczyński skoncentrował się na konwencji na kwestiach tzw. ACTA 2 (de facto przyjęte ostatnio przepisy, to co innego) i zapowiedział, że PiS dokona takiej implementacji, że wolność zostanie zachowana... czyli jak można sądzić, będziemy tak wdrażać unijne przepisy, by za bardzo ich nie wdrożyć. - Polska pozostanie wyspą wolności - mówił Jarosław Kaczyński. 

Mateusz Morawiecki opowiedział o swojej wizycie w Katowicach na targach dla graczy komputerowych. Miał być wtedy pytany o wolność w internecie. - Ja chcę z tego miejsca obiecać naszym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, że będziemy walczyć o wolność w internecie - zapewnił. - Drodzy internauci, jesteśmy z wami - dodał.

I wygląda na to, że właśnie wolność zwłaszcza w internecie to ta ważna zapowiedź, bo wystąpienia prezesa i premiera już się zakończyły! Zapowiedź ma wiele zalet - nic nie kosztuje, a na dodatek PiS przy poprzednich wyborach przekonał się, że internet jest bardzo ważny i nadal inwestuje w ten kanał do rozpowszechniania swoich przekazów jak i krytykowania konkurentów. 

(Polecamy w tym zakresie zapoznać się z różnymi wypowiedziami, ale niekoniecznie polityków oraz serwisów, które teraz czerpią zyski z bezpłatnego pobierania i udostępniania u siebie wyprodukowanych przez innych treści. Co przyjęła Unia - opisano m.in. tu:  
Chrabota: ACTA 2? Bzdura. Nie ma cenzury internetu - rp.pl
Dyrektywa przyjęta. Ratunek dla twórców czy cenzura internetu ...)

 

Gospodarka morska

Premier Mateusz Morawiecki mówił o polityce morskiej i oknie na świat, które zostanie poszerzone. - Można oczywiście się prawą ręką za lewe ucho złapać i towary zwozić do Polski przez Hamburg czy Rotterdam, można do Gdańska jechać przez Łowicz, ale po co? My zabieramy ten obrót w Europie środkowej, który przynosi ogromne dochody - przekonywał Morawiecki.

 

Unia

- Jest wielka korelacja, między wolnością, wolnością gospodarczą, wolną myślą, a rozwojem gospodarczym i społecznym - mówił Morawiecki. Podkreślał, że Europa ma być Europą z górnej półki dla wszystkich, a nie spod lady dla wybranych. 

Mówił też, że pod względem wzrostu PKB Unia będzie ślimaczym tempem jechać 40 km/h a Polska 140 czy 160 km/h. 

Premier wierzy, że za 10 lat możemy być częścią grupy G20. 

PiS walczy z bylejakością... 

-  Walczymy z apatią, bylejakością w państwie i w samorządach - mówił premier. Wymieniał wyższe wpływy z CIT i PiT trafiających do budżetu i samorządów. 

Nowa piątka PiS 
Pod koniec lutego na konwencji wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. nową "piątkę Kaczyńskiego". Obejmuje ona wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka dla wszystkich (a nie tylko najmniej zamożnych), brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie najniższej stawki PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu. Kolejne propozycje to „trzynastka” dla emerytów oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz