Premier zapowiada polski tomograf. Rząd ogłosi konkurs

01 Kwietnia 2019, 10:17 szpital

- Traktujemy kwestię ochrony zdrowia Polaków poważnie. W ciągu najbliższych 5 lat mamy zamiar przeznaczyć nawet 1 miliard euro na budowę polskiego tomografu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Już wcześniej m.in. w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zwracał uwagę na potencjał branży wyrobów medycznych. - Polski tomograf nie tylko uniezależni nas jako kraj, ale zwiększy dostęp do badań dla pacjentów. Może też być naszych hitem eksportowym m.in. do państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedział dziś premier pytany o szczegóły. 

PUBLIKACJA PRIMAAPRILISOWA  

Cel jest ambitny. Jak wynika z naszych informacji, Polska chce zaangażować w prace nad polskim tomografem uczelnie techniczne, ale też ściągnąć z powrotem do kraju specjalistów, którzy obecnie pracują u światowych gigantów branży diagnostyki obrazowej. 

- Wiemy, że efekty nie będą widoczne z dnia na dzień, ale plany są takie, że w ciągu maksymalnie 5 lat mamy mieć już prototyp. Projekt sfinansuje rząd w osobnym programie, a badaniami jakości, dokładności i bezpieczeństwa sprzętu zajmie się uruchamiana właśnie Agencja Badań Medycznych - mówi jeden z zaangażowanych w projekt urzędników. 

- Skoro uwalniamy finansowanie badań i będzie ich o wiele więcej, to tym bardziej projekt będzie opłacalny - dodaje nasz rozmówca. Podkreśla, że teraz często diagnostyka pacjentów opóźnia się właśnie z powodu braku tego badania. 

Zobacz: Rezonans i operacje zaćmy bez limitu, wyższe wyceny w szpitalach - zarządzenia podpisane

Kolejny aspekt to to, że rezonansy kupowane są bardzo często z publicznych pieniędzy. - Zdaniem premiera, nie ma powodu, dla którego miałyby one trafiać wyłącznie do zagranicznych firm - sugeruje pytany przez urzędnik. Jako przykład podobnych działań wskazuje repolonizację banków czy rządowy projekt dotyczący elektromobilności (polskich aut elektrycznych). 

Być może właśnie te plany premiera były powodem wstrzymania prac nad ważnymi dla pacjentów zmianami przepisów. Chodzi o rozporządzenie dotyczące jakości sprzętu i badań. teraz część urządzeń jest  - biorąc pod uwagę postęp technologii - archaicznych. I wyniki badań często są niewystarczająco precyzyjne, co oznacza konieczność powtarzania ich lub co gorsza ryzyko niewłaściwej diagnozy. 

Zobacz: MZ wycofuje się z jakości w MR i TK? Jest protest

AK

(prosimy o zwrócenie uwagi na termin publikacji)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Lenka Poniedziałek, 01 Kwietnia 2019, 12:21
hahahaha, dobre to...:). :P