Polacy polubili soczewki kontaktowe

02 Kwietnia 2019, 9:40

Ponad 300 mln złotych wyniosła wartość rynku soczewek kontaktowych w 2018 roku. O popularności tej formy korekcji wzroku świadczy również dynamika rynku, który w skali roku urósł o 11,3 proc.

Firmy z branży optycznej szacują, że już niemal milion Polaków decyduje się na noszenie szkieł kontaktowych.Co więcej firma badawcza GFK wskazuje, że na jednego użytkownika soczewek przypada sześciu rozważających możliwość korzystania z nich. To zdaniem branży - daje nowe możliwości firmom oferującym polskim pacjentom soczewki.

Dane pokazują, ze nasz rynek wciąż ma bardzo duży potencjał do wzrostu. To ponad sześć milionów obecnych i potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych – mówi Karol Wilczko, dyrektor zarządzający sklepu Szkla.com.

Jak wynika z badań rynku obecnie do noszenia soczewek przekonało się około 2,5 proc. Polaków. Co więcej wyraźnie rysująca się tendencję wzrostowa będzie miała z pewnością pozytywny wpływ na branżę. Szczególnie, że Polacy chętnie poddają się zachodnim zwyczajom, gdzie szkła kontaktowe są bardzo popularne - jak wyliczają eksperci tylko Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich soczewek używa nawet 15 proc. osób z wadą wzroku.

Jakie soczewki nosimy?

Zdaniem ekspertów Polacy wciąż najchętniej korzystają z soczewek miesięcznych i dwutygodniowych. Okazuje się jednak, że podążając za trendem zza oceanu, coraz częściej sięgają również po produkty jednodniowe, które już teraz odpowiadają na naszym rynku za około 25 proc. sprzedaży.

- Soczewki jednorazowe są co prawda droższe, ale zdecydowanie prostsze w użytkowaniu - nie wymagają  tylu dodatkowych akcesoriów (płynów czy pojemników do przechowywania), co soczewki długookresowe- wskazują eksperci.

Gdzie kupujemy soczewki?

Niemal co drugi zakup soczewek kontaktowych odbywa się w sieci za pośrednictwem sklepów internetowych. Pozostałe transakcje odbywają się zarówno w salonach optycznych, drogeriach, jak i specjalnych sklepach dedykowanych wyłącznie soczewkom. Nowością jest sieć tzw. soczewkomatów - maszyn vendingowych, które pozwalają klientom na samodzielny zakup soczewek. Dotychczas uruchomiono 39 urządzeń, ale jak zapowiada ich właściciel sklep Szkla.com do końca 2020 roku w całym kraju ich liczba wzrośnie do 150.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz