Jak podkreślił Bartosz Fiałek na swoim profilu na FB, po tym jak powstał poradnik dla pacjentów, nie sposób nie stworzyć poradnika lekarzy pt.: „Jak nie dać się zmusić do pracy w SOR” (z uwagi na ogrom pytań, co zrobić, żeby tam nie pracować).
Wyjaśnił, że poradnik powstaje z myślą o osobach, które nie chcą, boją się, nie powinny, ale z różnych względów w SOR pracować muszą.
"W osobnym punkcie opisuję szkolących się w dziedzinie medycyny ratunkowej.
1. Przeczytajcie program swojej specjalizacji. Jeżeli cały jest zbyt długi, skupcie się na dwóch podpunktach:
a) pełnienie dyżurów medycznych
b) staże, które trzeba odbyć w celu realizacji szkolenia specjalizacyjnego
2. Poza szkolącymi się w dziedzinie medycyny ratunkowej, program żadnej innej specjalizacji nie przewiduje przebywania w SOR/IP w godzinach podstawowego wymiaru czasu pracy. W celu realizacji programu specjalizacji nie przebywajcie tam (w grę wchodzą jedynie konsultacje z kierownikiem specjalizacji/kierownikiem danego stażu).
3. W przypadku specjalizacji (znakomita większość), których program specjalizacji nie przewiduje odbywania staży kierunkowych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy Izbie Przyjęć, odmawiajcie pracy (ordynacja dzienna i dyżury medyczne) powołując się na następujące przepisy:
a) Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że: oddelegowanie lekarza do pracy w innym oddziale niż przewiduje to program specjalizacji jest niezgodne z umową zawieraną z Ministerstwem Zdrowia, co zgodnie z przedmiotową umową, wiąże się z koniecznością zwrotu środków finansowych przekazanych przez Ministra Zdrowia na jej realizację.
b) komunikat Ministerstwa Zdrowia z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie pełnienia dyżurów medycznych przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne mówi, że: „Do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem i planem jego odbywania, każda jednostka szkoląca zobowiązuje się w § 1 ust. 1 umowy zawieranej z Ministrem Zdrowia na refundowanie kosztów zatrudnienia rezydentów.
Stosowanie przez jednostkę zasad organizacji pracy, które uniemożliwiają lekarzowi rezydentowi realizację szkolenia specjalizacyjnego, do którego zalicza się również realizację dyżurów medycznych, w prawidłowy sposób, w tym m.in. zobowiązywanie rezydenta do pełnienia dyżurów w jednostkach niewymienionych w programie specjalizacji, np. w szpitalnym oddziale ratunkowym, jest zatem niezgodne z tą umową i wiąże się z koniecznością zwrotu środków finansowych przekazanych przez Ministra Zdrowia na jej realizację, zgodnie z § 2 ust. 5 ww. umowy”.
4. W przypadku specjalizacji, których program przewiduje pełnienie dyżurów medycznych w SOR/IP (m. in. moduły szczegółowe z chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii ogólnej czy praca w IP dla neurologii), postępujcie zgodnie z jego zapisami:
a) korzystajcie z możliwości pełnienia dyżurów towarzyszących
b) żądajcie pisemnego potwierdzenia możliwości dyżurowania od kierownika specjalizacji/kierownika danego stażu/ordynatora
c) bazujcie na zapisie mówiącym o tym, że lekarz MOŻE pełnić dyżury medyczne w SOR/IP, co nie jest równoznaczne, że musi
5. W przypadku braku skuteczności powyższych metod, złóżcie pracodawcy (2 kopie, 1 dla Was z potwierdzeniem złożenia) pismo, w którym wskażecie, że dla dobra pacjentów i Waszego bezpieczeństwa, z powodu braku wystarczających kompetencji, odmawiacie pełnienia dyżurów medycznych w SOR/IP.
6. Jeśli i to nie zadziała, to po otrzymaniu polecenia służbowego (pisemnego lub ustnego), które nie przekracza Waszych kompetencji, musicie je wykonać. Idźcie na dyżur medyczny, pracujcie z należytą starannością. Następnego dnia zgłaszajcie się do swojego Oddziału Terenowego OZZL albo do osób odpowiadających za dany region OZZL (informacje dostępne na oficjalnej stronie OZZL). Wspólnie z nimi i pomocą prawników podejmiecie czynności, które powinny zabezpieczyć Was przed ponownym pełnieniem dyżuru medycznego w SOR/IP.
7. Pamiętajcie, aby w każdej sytuacji dysponować pismem (otrzymanym lub złożonym). Nie zgadzajcie się na ustne zlecenia (poza ustnym poleceniem służbowym, które przedstawione jest przy świadkach).
8. Lekarze szkolący się w dziedzinie medycyny ratunkowej – korzystajcie z poniższych wskazówek (pokrywają się, ale macie zdecydowanie mniejsze pole do przeciwstawienia się):
a) powołujcie się na możliwość odbywania dyżurów towarzyszących
b) żądajcie pisemnego potwierdzenia możliwości dyżurowania od kierownika specjalizacji/ordynatora
c) składajcie pisma do pracodawcy powołując się na brak kompetencji, bezpieczeństwo pacjentów i Wasze własne
d) po otrzymaniu polecenia służbowego, odbywajcie dyżur medyczne, a następnie zgłaszajcie problem OZZL Zapamiętajcie raz na zawsze – polskie orzecznictwo jednoznacznie wskazuje, że za błędy organizacyjne w pierwszej kolejności odpowiada lekarz, który w takim trybie pracuje. Jednak każdy dowód wskazujący na fakt, iż nie poszliście dyżurować do SOR/IP z własnej, nieprzymuszonej woli, może być środkiem łagodzącym, stąd warto je posiadać (Wasze pisma, pisma pracodawcy, podpisy kierowników etc)".
- Nikt nie ma prawa nikogo zmusić do pracy ponad jego siły. Pracujecie/dyżurujecie na własny rachunek, ponosząc pełną odpowiedzialność, więc niech wybór leży w sferze swobodnej oceny każdego z Was - podkreślił na zakończenie B. Fiałek.
BPO
Polecamy również:
- Lekarze z OZZL wesprą jutrzejszy protest szpitali
- OZZL wraz z rezydentami chce spotkania z MZ: nie dotrzymano obietnic
- Konflikt w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy rozwiązany?
- ZK OZZL o zmianach w szkoleniach lekarzy i lekarzy dentystów