- Mamy poczucie że jesteśmy spychani na pobocze. Gdy tworzono sieć konsultowano się z nami, a teraz nie ma planu - podkreślił prezes zarządu OZPSP Waldemar Malinowski.
Ludwik Węgrzyn ze Związek Powiatów Polskich z kolei wskazał, że związek od 20 lat walczy o te szpitale. - Tam nie przyjedzie prezes leczyć się na nogę. Tam leczą się normalni ludzie. 226 szpitali powiatowych. Zrobimy jako powiaty wszystko, by nie tylko ratować te szpitale, ale aby mogły się rozwijać - dodał.
Szpitale powiatowe kilkukrotnie apelowały do MZ o podjęcie działań zmierzających do zażegnania kryzysu w ochronie zdrowia oraz poprawy kondycji finansowej szpitali powiatowych. W liście otwartym skierowanym na początku marca do ministra zdrowia oraz premiera przedstawiciele OZPSP ocenili, że prowadzone od grudnia ubiegłego roku rozmowy Zarządu OZPSP z przedstawicielami kierownictwa ministerstwa zdrowia i NFZ nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Jakie koszty rosną i jak pogorszyła się kondycja finansowa placówek: Szpitale powiatowe: 2018 r. ze skokowym wzrostem strat na...
- Związek postulował o 15-procentowy wzrost wyceny wszystkich procedur realizowanych przez szpitale funkcjonujące w ramach sieci. Propozycją ministerstwa był 5-procentowy wzrost procedur z zakresu interny, SOR i NPL - wskazano. W oceni placówek, oznacza to wzrost finansowania zaledwie o 2-3 proc.
W ocenie szpitali, pogarszająca się sytuacja finansowa placówek wynika z dramatycznego wzrostu kosztów oraz zablokowania możliwości wzrostu przychodów, a ryczałty dla szpitali funkcjonujących w sieci, wyliczone na podstawie wykonania roku 2015, aktualnie nie wystarczają na pokrycie kosztów ich funkcjonowania.
AK, BPO