Nie będzie wysyłkowej sprzedaży leków Rx

03 Kwietnia 2019, 12:23 RECEPTA

Rząd oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wycofania z ustawy PF zapisu umożliwiającego wysyłkową sprzedaż leków na receptę.

Zmianę zaproponowano w środę w trakcie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o działalności leczniczej podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia. Poprawkę w tej sprawie zgłosić ma poseł Tomasz Latos.

- Rząd będzie rekomendować poprawkę, w zakresie powrotu w tym zakresie do stanu z roku ubiegłego- wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Janusz Cieszyński zastrzegł, że nie uległ zmianie cel projektowanego przepisu. Jak uzasadniał do zmiany skłoniła projektodawcę "sytuacja międzynarodowa" i wątpliwości, jaką wobec rozwiązań z Niemiec zgłosiła Komisja Europejska.

- W naszej ocenie, ze względu na to co wskazuje Komisja Europejska, warto przyjrzeć się bardzo mocno temu, czy wprowadzanie tych zmian teraz, mimo, że ich cel pozostaje nadal niezwykle ważny, w takiej postaci nie wpłynie na to, że i Polskę dotknie taka niekorzystna interpretacja ze strony Komisji Europejskiej. To co wydarzyło się w Niemczech jest dla nas takim sygnałem ostrzegawczym. Wiemy, że tam wywołało to poruszenie. Stąd podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu obecnie prac w tym zakresie - powiedział Polityce Zdrowotnej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz