Łódzki OW NFZ: 16,3 mln zł na endoprotezoplastyki kolan i bioder dla szpitali

03 Kwietnia 2019, 15:18 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

16,3 mln zł Łódzki OW NFZ przekazał szpitalom w regionie na operacje endoprotezoplastyki kolan i bioder. Pozwoli to zoperować wcześniej około 1,3 tys. pacjentów. Dodatkowe pieniądze pochodzą ze zmiany planu finansowego NFZ dokonanej przez Prezesa NFZ.

Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa oddziału NFZ Anna Leder, skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów Łódzkiego OW NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg. W Łódzkiem mediana średniego czasu oczekiwania w roku 2018 dla pacjentów stabilnych wyniosła 7 miesięcy ( 204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 r.

W roku 2014 ŁOW NFZ zapłacił za 3160 operacji endoprotezoplastyki. W 2018 r. ŁOW NFZ kilkakrotnie dofinansowywał ten rodzaj zabiegów, zamykając rok 2018 rekordową liczbą 5353 operacji, za które zapłacił 81,4 mln zł.

Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi jeszcze kilka lat temu proponował pacjentom 8-letni czas oczekiwania na operację. W roku 2018, dzięki dodatkowym pieniądzom, weryfikacji kolejki i zmianom w organizacji pracy oddziału, szpital operuje kilkakrotnie więcej pacjentów. Dziś czas oczekiwania na operację skrócił się do 20 miesięcy i jeszcze się skraca.

16, 3 miliona złotych na zabiegi endoprotezoplastyki otrzymało 20 szpitali w Łódzkiem, m.in. w Łodzi, Radomsku, Wieluniu, Poddębicach, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu. Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK UM w Łodzi, Szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, bo szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.

Dodatkowe pieniądze dla województwa łódzkiego ŁOW NFZ otrzymał w wyniku zmiany planu finansowego dokonanej przez Prezesa NFZ. Na kontynuację w 2019 r. procesu zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego oddziały NFZ w Polsce otrzymały w sumie kwotę  240 mln złotych.

Lepsza dostępność do leczenia AMD

Dobra i szybka dostępność do leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) to kolejny regionalny priorytet ŁOW NFZ, który wynika z analizy wieku i potrzeb mieszkańców naszego województwa.

Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi  obejmuje leczeniem w ramach programu lekowego leczenia AMD największą liczbę pacjentów w województwie i w Polsce.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) powoduje, że chory ma problem z czytaniem, codzienną aktywnością, z czasem może oślepnąć. Leczenie za pomocą iniekcji doszklistkowych inhibitorów anty-VEGF, czyli zastrzyków lekami takimi jak Lucentis czy Eylea, poprawia u chorych ostrość wzroku i stabilizuje chorobę, nie dopuszczając do utraty wzroku.

Łódzki OW NFZ podpisał pierwsze umowy na prowadzenie takiego leczenia w ramach programu lekowego Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD) w roku 2015. Początkowo z iniekcji doszklistkowych korzystało 712 pacjentów, czyli – w zależności od ośrodka - od 20 do 206 chorych rocznie.

Dzięki systematycznemu dofinansowywaniu programu i dobrej współpracy ze ośrodkami leczącymi, sprawnemu włączaniu do terapii kolejnych chorych, Łódzkiemu Oddziałowi NFZ udało się w roku 2018 objąć  dwukrotnie więcej chorych niż 2 lata wcześniej -1629. Wartość umów wzrosła z 6,6 miliona złotych w roku 2016 do 12,7 miliona złotych w ubiegłym roku. Na rok 2019 ŁOW NFZ zwiększył o 1 milion zł kwotę przeznaczoną na leczenie pacjentów z AMD, co pozwoli na objęcie leczeniem kolejnych pacjentów.

Obecnie leczenie AMD iniekcjami doszklistkowymi dostępne jest w 11 ośrodkach regionu, m.in. Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Skierniewicach, Sieradzu i, od niedawna, w Opocznie.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi  aktualnie z iniekcji doszklistkowych korzysta największa liczba pacjentów w województwie łódzkim i największa liczba pacjentów w Polsce – około 600 chorych (2018 rok). To ponad dwa razy więcej niż w roku 2016. Chorzy  zakwalifikowani do leczenia w programie są niezwłocznie włączani do programu lekowego i otrzymują lek (z zachowaniem odpowiedniej częstości jego podań i monitorowania stanu pacjenta leczonego w programie).

Źródło: ŁOW NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz