Dziś lekarze i rezydenci spotkają się z ministrem zdrowia

04 Kwietnia 2019, 9:18 lekarz lekarze konsylium

Dziś (4 kwietnia) o godzinie 12:00 przedstawiciele Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Porozumienia Rezydentów OZZL spotkają się z ministrem zdrowia.  Czego będzie dotyczyło spotkanie?

- Głównym powodem naszego wniosku jest brak poprawy sytuacji w publicznej ochronie zdrowia skutkujący ludzkimi tragediami oraz niedotrzymanie części obietnic złożonych przez ministra zdrowia w trakcie podpisywania porozumienia z PR OZZL w lutym ub. roku - wyjaśnił przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL Krzysztof Bukiel.

- Szczególnie bolesne jest obniżenie zapowiadanej wysokości nakładów publicznych na ochronę zdrowia przez odniesienie odsetka PKB (6 proc.) do wartości PKB sprzed dwóch lat  oraz przez włączenie do finansowania innych celów niż tylko świadczenia zdrowotne. Zgodnie z oceną lekarzy, do polskich chorych trafi w tym roku o 10 mld zł mniej niż by mogło trafić - zauważa OZZL.

- Wielkim problemem jest też brak wizji naprawy publicznej ochrony zdrowia przez obecny rząd. Debata „Wspólnie dla zdrowia”, która miała taką wizję stworzyć okazała się pod tym względem zupełnym fiaskiem - ocenia związek.

W związku z tym OZZL rozpoczął akcję, której celem jest uświadomienie społeczeństwa o tym, jak tragiczna jest sytuacji publicznego lecznictwa. Od 18 marca  w okolicach szpitali największych polskich miast pojawiły się billboardy o treści: Pacjenci w kolejkach, lekarze na dyżurach … umierają. Rządzący opamiętajcie się. 

- Tragiczne wydarzenia ostatnich tygodni w różnych szpitalach (zgony pacjentów, zamykanie oddziałów, brak lekarzy) stanowią dowód, że mamy rację. Jeśli nasze apele nie poskutkują za kilkanaście tygodni przeprowadzimy ogólnopolski protest w którym poprosimy o wsparcie wszystkich pacjentów - zapowiadają lekarze.

Zobacz:Tragedia w Sosnowcu. Pacjent zmarł na izbie przyjęć po 9 godzinach czekania
Lub: SOR radomskiego szpitala bez lekarzy. Dyrekcja prosi wojewodę o przekierowywanie pacjentów

- Oczekujemy od ministra przedstawienia propozycji naprawy dramatycznej sytuacji publicznej ochrony zdrowia. Jest jeszcze czas aby pieniądze publiczne, których – jak się okazuje – jest ogromna ilość do wydania, zostały przeznaczone na ratowanie życie i zdrowia ludzkiego, a nie na mniej istotne cele - apelują lekarze.

Źródło: OZZL

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz