Sejm jednogłośnie za rządowym projektem noweli ustawy prawa farmaceutycznego

04 Kwietnia 2019, 12:00 sejm

W czwartek (4 kwietnia) posłowie zagłosowali za rządowym projektem noweli ustawy Prawo Farmaceutyczne oraz ustawy o działalności leczniczej. Projekt został jednogłośnie przegłosowany przez 417 posłów opowiadających się za nowelą.

Rano tego samego dnia posłowie sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrzyli poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

 -Poprawka ma na celu umożliwienie zakupów w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym tych samych leków, które można kupić w sklepie ogólnodostępnym. Zakupić je będą mogły podmioty inne niż pacjenci i podmioty wykonujące działalność leczniczą, np. szkoły, czy zakłady pracy w celu uzupełnienia apteczek - uzasadniała konieczność wprowadzenia poprawki, podczas porannego posiedzenia Komisji Zdrowia, Anna Czech. Za poprawką jednogłośnie opowiedziało się 14 posłów. W trakcie głosowania podczas posiedzenia w Sejmie za poprawką głosowało 406 posłów, 5 było przeciw i 5 wstrzymało się od prawa głosu.

 Za przyjęciem noweli prawa farmaceutycznego wraz z poprawką głosowało 417 posłów. Żaden z posłów nie głosował przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Jak już informowaliśmy, przedłożony przez ministra sprawiedliwości i zaakceptowany przez Rade Ministrów projekt zakłada m.in. przeciwdziałanie odwróconemu łańcuchowi dystrybucji leków. W ostatnim tygodniu marca Komisja Europejska wyraziła zgodę na procedowanie projektu noweli w trybie pilnym.

Z projektu noweli zniknął też zapis dot. wysyłkowej sprzedaży leków na receptę, o co zabiegał Rząd oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz