NFZ wydał ponad 1 mld zł na refundację w lutym

04 Kwietnia 2019, 14:45 leki

NFZ opublikował nowe dane o wykorzystaniu pieniędzy na refundację leków w lutym. Ile dopłacił do refundacji aptecznej, a ile z zaplanowanej kwoty wydał na chemioterapię i programy lekowe? Jak zmieniły się te wartości rok do roku?

1,025 mld zł - tyle Narodowy Fundusz Zdrowia dopłacił do leków leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w lutym tego roku. To więcej niż w styczniu, choć miesiąc był krótszy. Po dwóch miesiącach NFZ wykonał 15,36 proc. rocznego planu (2,02 mld zł) - bo łącznie wydatki na refundację, po zmianach planu finansowego, zaplanowane są na 13,16 mld zł. 

 

Refundacja apteczna

Najwyższe wykonanie tradycyjnie już odnotowano w refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. NFZ w lutym wydał na ten cel 701 mln zł mln zł. A w ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku wydano 16,57 proc. pieniędzy zarezerwowanych na ten cel na cały rok. 

Programy lekowe

Na leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępne w ramach programów lekowych wydano 271,8 mln zł. PO dwóch miesiącach roku wydano 13,01 proc. proc. zarezerwowanej w planie finansowym kwoty na ten cel.

Chemioterapia

Na leki stosowane w chemioterapii w styczniu  przeznaczono  50,23 mln zł. W sumie na chemioterapię wydano w styczniu i lutym 13,41 proc. kwoty planowanej na cały rok kwoty. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz