Świętujemy Światowy Dzień Zdrowia

07 Kwietnia 2019, 13:22 poz

Blisko połowa ludności świata nadal nie ma dostępu do wszystkich podstawowych świadczeń zdrowotnych, co więcej aż 100 mln ludzi popada w skrajne ubóstwo płacąc za opiekę zdrowotną. Problemy z powszechną opieką medyczną są tematem przewodnim tegorocznego Świątowego Dnia Zdrowia, który obchodzimy 7 kwietnia na pamiątkę powołania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia ma na celu zwrócenie uwagi na dostęp pacjentów do powszechnej opieki medycznej. Niestety - mimo że jest ona jednym z podstawowych praw człowieka - nadal połowa populacji ludzi nie ma dostępu do właściwej opieki zdrowotnej. Jak wskazują dane WHO nawet 100 mln ludzi wpada w skrajne ubóstwo tj. żyje za 1,90 dolara lub mniej dziennie, ponieważ muszę płacić za opiekę zdrowotną. Natomiast kolejnych ponad 800 mln ludzi wydaje co najmniej 10 proc. swoich budżetów domowych na opłacenie opieki zdrowotnej.

Pomoc w regionach o największych potrzebach w zakresie opieki zdrowotnej starają się nieść również polscy lekarze, ratownicy medyczny czy pielęgniarki m.in. współpracujący Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Medycy dbają m.in. o zdrowie syryjskich uchodźców w Libanie, gdzie w 2018 roku z bezpłatnych porad pediatry, ginekologa, kardiologa, ortopedy, fizjoterapeuty czy okulisty skorzystało blisko 5,5 tys. pacjentów. PCPM wybudowało również trzy kliniki dla uchodźców w Ugandzie. Dodatkowo organizacji udało się uruchomić Medyczny Zespół Ratunkowy, który działa wspólnie z miejscowymi medykami.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz