NHS: Ilość przepisywanych antydepresantów w ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się

09 Kwietnia 2019, 9:43 psychiatria depresja

Ilość leków przeciwdepresyjnych wydanych w Anglii przekroczyła w zeszłym roku 70 milionów - to prawie dwa razy więcej niż w roku 2008.

Liczby te reprezentują tylko recepty na NHS i nie uwzględniają leków przepisanych przez prywatne organizacje lub wydanych w szpitalach. W ciągu ostatnich 5 lat zanotowano wzrost o 5 proc. 

- Podczas gdy leki przeciwdepresyjne odgrywają ważną rolę dla niektórych pacjentów, nie są pigułką na każdą chorobę. Może to oznaczać, że niektórzy ludzie nie tylko przyjmują lekarstwa, których nie potrzebują, ale również, że pieniądze podatników są bezpodstawnie wydawane - powiedział rzecznik prasowy NHS England.

- Właśnie dlatego NHS wprowadza alternatywy dla leków, np. 1000 pracowników socjalnych przepisujących zajęcia socjalne, dający ludziom opiekę i porady dostosowane do ich stanu oraz, w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym, najbardziej ambitny program terapii na świecie, który może wyleczyć choroby i objawy takie jak depresja i niepokój - dodał.

Podobnie ilość leków na cukrzycę przepisywanych w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się o 69 proc. i w zeszłym roku ich wartość wyniosła prawie 1 miliard funtów. NHS jest zdania, że część problemów można rozwiązać zmieniając tryb życia, uprawiając sport czy redukując stres w miejscu pracy.

NHS kładzie duży nacisk na tzw. receptę społeczną, dążąc do złagodzenia presji i niepotrzebnych zaleceń w ramach planu recepty dla opieki podstawowej. Lekarz rodzinny powinien mieć możliwość udzielenia wsparcia socjalnego i działań innych niż przepisywanie leków. To poprawi zarówno stan zdrowia pacjentów, jak i odciąży lekarzy rodzinnych.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz