Obowiązkowe badanie ginekologiczne dla kobiety przyjmowanych do odbycia kary w więzieniu

09 Kwietnia 2019, 10:47 lekarz pacjent recepta wizyta

Obowiązek wykonania badania ginekologicznego kobiet pozbawionych wolności w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do zakładu karnego - wprowadza projekt rozporządzenia skierowany we wtorek do konsultacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze dla osób pozbawionych wolności.

Jak podkreślono, w aktualne rozporządzenie przewiduje obowiązek wykonania w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do zakładu karnego profilaktycznego radiologicznego badania klatki piersiowej, natomiast nie przewiduje obowiązkowego badania ginekologicznego osadzonych kobiet.

- Przedmiotowy projekt wprowadza obowiązek wykonania badania ginekologicznego kobiet pozbawionych wolności w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do zakładu karnego - wskazano w uzasadnieniu.

- Zmiana ta ma na celu prawne usankcjonowanie istniejących standardów medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych kobietom pozbawionym wolności. Badanie takie pozwala na wczesne wykrycie i leczenie schorzeń kobiecych oraz podniesienie poziomu opieki nad kobietą i dzieckiem, po stwierdzeniu ciąży przy przyjęciu do jednostki penitencjarnej. Pozwoli również na sprawne wdrożenie stosownych oddziaływań, sformułowanie zaleceń i udzielenie stosownego wsparcia w zakresie penitencjarno-medycznym kobietom po osadzeniu w jednostce penitencjarnej - czytamy.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz