Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze dla osób pozbawionych wolności.
Jak podkreślono, w aktualne rozporządzenie przewiduje obowiązek wykonania w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do zakładu karnego profilaktycznego radiologicznego badania klatki piersiowej, natomiast nie przewiduje obowiązkowego badania ginekologicznego osadzonych kobiet.
- Przedmiotowy projekt wprowadza obowiązek wykonania badania ginekologicznego kobiet pozbawionych wolności w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do zakładu karnego - wskazano w uzasadnieniu.
- Zmiana ta ma na celu prawne usankcjonowanie istniejących standardów medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych kobietom pozbawionym wolności. Badanie takie pozwala na wczesne wykrycie i leczenie schorzeń kobiecych oraz podniesienie poziomu opieki nad kobietą i dzieckiem, po stwierdzeniu ciąży przy przyjęciu do jednostki penitencjarnej. Pozwoli również na sprawne wdrożenie stosownych oddziaływań, sformułowanie zaleceń i udzielenie stosownego wsparcia w zakresie penitencjarno-medycznym kobietom po osadzeniu w jednostce penitencjarnej - czytamy.
Źródło: RCL
BPO